‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / روزهای سخت در انتظار ایران: کلینتون، اوباما نیست

روزهای سخت در انتظار ایران: کلینتون، اوباما نیست

در تهران یک چیز قطعی است، فرقی نمی‌کند کدام نامزد برنده انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا خواهد بود، ایران در هر صورت دوران سخت‌تری را پیش‌ِ‌‌رو دارد.  هر چند در ایران هیلاری کلینتون را کمتر از ترامپ «خبیث» و «دیوصفت» می‌دانند، اما او به مراتب بیش از باراک اوباما جنگ‌طلب است.
گاردین با این مقدمه نوشته است حتی در همین شرایط، رقابتِ تلخ میان کلینتون و ترامپ، مقامات را به خود مشغول کرده و تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی در اقدامی بی‌سابقه اقدام به پخش آخرین مناظره ریاست‌جمهوری آمریکا کرد.‌

به نوشته این روزنامه سخنان ترامپ در مورد تقلب در انتخابات، تندروهای ایران را خوشحال کرد چرا که اتهاماتی که واشنگتن در مورد تقلب در انتخابات ۲۰۰۹ ایران زده بود را به یادشان آورد. در عین حال بیان زهرآگین این سرمایه‌دار بانفوذ و استفاده او از رسانه‌ها، برای بعضی از مردم ایران، یادآور محمود احمدی‌نژاد است.

با وجود این‌که کلینتون در دوران اوباما به عنوان وزیر خارجه خدمت کرده، اما به طور عمده به عنوان معمار تحریم‌های اقتصادی علیه ایران شناخته می‌شود که در نهایت ایران را پای میز مذاکره کشاند، و نه کسی که راه را برای توافق هسته‌ای سال گذشته با ایران هموار کرده است. خوشنامی این معامله تاریخی بیشتر برای جان‌ کری باقی ماند که جانشین او در وزارت خارجه آمریکا است.

مقامات  ایران سخنان کلینتون درباره ایران را از یاد نبرده‌اند،  چکیده‌ای از مصاحبه‌اش با شبکه ABC در سال ۲۰۰۸ به طور گسترده‌ در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است. کلینتون در آن کلیپ می‌گوید: «من می‌خواهم [مقامات] ایران بدانند که اگر من رئیس‌جمهور شوم،  به ایران حمله خواهیم کرد… ما قادریم آنها را کاملاً نابود کنیم». این اظهارات در پاسخ به سوالی درباره حمله احتمالی ایران به اسرائیل گفته شده که اخیراً تنها برشی خارج از متن کامل آن منتشر شده است.

گاردین در بخشی از این گزارش به گفتگوی احمد شیرزاد تحلیل‌گر سیاسی اصلاح‌طلب با روزنامه شرق استناد کرده که گفته اوباما «بهترین گزینه ایران» برای جلوگیری از رویارویی و جنگ بود و بعید است که کلینتون مانند او باشد.

منبع کیهان لندن

‎برسی مجدد

عراق بدنبال تشکیل دولتی مستقل از ایران

مذاکرات سیاسی بین احزاب عراقی که به پارلمان راه یافته‌اند افزایش یافته و از جمله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *