‎خانه / اخبار انتخابات / کارزار انتخاباتی فشرده کلینتون و ترامپ در ایالت‌های حساس

کارزار انتخاباتی فشرده کلینتون و ترامپ در ایالت‌های حساس

در چهار روزی که به روز اصلی رای گیری در انتخابات آمریکا باقی مانده است، نامزدهای ریاست جمهوری دو حزب دموکرات و جمهوریخواه بر چند ایالت سرنوشت ساز تمرکز کرده باشند.

به نظر می رسد دموکرات‌ها تلاش تازه‌ای را با هدف تشویق جوانان و سیاه پوستان به حضور گسترده در پای صندوق‌های رای آغاز کرده اند.

ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا را به میدان فرستاده است.

آقای اوباما روز پنجشنبه (سوم نوامبر) در جکسن ویل فلوریدا، در جمع دانشجویان درباره پیامدهای به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواهان، هشدار داد.

او گفت: “این یک رقابت فشرده خواهد بود و شما نمی توانید فرض را بر پیروزی بگذارید.”

باراک اوباما افزود: “اگر در این انتخابات پیروز نشویم، تمام پیشرفت هایی که در ظرف هشت سال گذشته داشته ایم از دست خواهد رفت.”

آقای اوباما این هفته در ایالت‌های سرنوشت ساز اوهایو و کارولینای شمالی برای خانم کلینتون کمپین کرده است.

هم اکنون رای گیری‌های زودرس در ۳۷ ایالت آمریکا در جریان است. تاکنون ۳۵ میلیون نفر رای داده اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس پیش بینی کرده است که حدود ۴۰ درصد مردم تا موعد اصلی انتخابات – سه شنبه (هشتم نوامبر) – رای بدهند.

گفته می شود که امسال تعداد رای دهندگان لاتین تبار نسبت به سال‌های گذشته افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

گزارش‌ها حکایت از آن دارد که در رای گیری‌های پیش از موعد، سیاه پوستان – که عمدتا از دموکرات‌ها حمایت می کنند و در دوره‌های قبل به طور گسترده به باراک اوباما رای دادند – تا به حال حدود ۲۰ درصد کمتر از سال ۲۰۱۲ رای داده اند.

خانم کلینتون روز پنجشنبه به وینترویل ایالت کارولینای شمالی سفر کرد تا به خصوص رای دهندگان سیاه پوست را به شرکت گسترده در انتخابات دعوت کند.

در تجمع هواداران خانم کلینتون ابتدا یک پرستار سیاه پوست به نام می براون هیگینز که می گوید شرکت دونالد ترامپ در گذشته درخواست اجاره مسکن او را به خاطر نژادش رد کرده بود، سخنرانی کرد.

خانم هیگینز گفت: “هر وقت یادم می آید که آن‌ها چطور به خاطر آن که من سیاه پوست هستم به من دروغ گفتند عصبانی می شوم. من نمی توانم بدون آن که رنج ببرم این تجربه را با شما در میان بگذارم.”

روزنامه نیویورک تایمز در ماه اوت گزارش داد که شرکت ترامپ در گذشته به آفریقایی تبارها واحد مسکونی اجاره نمی داده است. بنا بر گزارش نیویورک تایمز، وزارت دادگستری آمریکا در سال ۱۹۷۳ میلادی با شکایت از شرکت ترامپ به آن سیاست تبعیض آمیز خاتمه داد.

نامزد جمهوریخواهان هم روز پنج‌شنبه کارزار انتخاباتی‌اش را در ایالت حساس کارولینای شمالی ادامه داد.

دونالد ترامپ در جمع هوادارانش در شهر کنکورد درباره خانم کلینتون گفت: “او هیچ حقی ندارد که اصلا نامزد این انتخابات ریاست‌جمهوری باشد. شما می‌دانید. به‌هیچ وجه. ولی الآن مشکلات بزرگ‌تری داره. اگر قرار بود برنده بشود، بحران قانونی بی‌سابقه‌ای درست می‌کرد که فعالیت دولت رو فلح می‌کرد.”

هم‌زمان، ملانیا ترامپ، همسر آقای ترامپ در ایالت پنسیلوانیا در جمع هواداران این نامزد جمهوری‌خواهان صحبت کرد، نطقی که برای او کم‌سابقه بود. خانم ترامپ در این ماه‌های اخیر کارزارهای همسرش، حضور چندانی در کارزار او نداشت. به‌خصوص وقتی که فیلم رکیکی از دونالد ترامپ منتشر شد، او در بیانیه‌ای آن حرف‌ها را ناراحت‌کننده خواند.

ملانیا ترامپ در نطقش گفت که اگر همسرش به ریاست‌جمهوری برسد و او بانوی اول آمریکا شود، با قلدرمآبی و زورگویی در جامعه مبارزه کند.

او گفت: “به عنوان آدم‌های بزرگ‌سال، خیلی از ما می‌توانیم حرف‌های بدی بزنیم و حتی دروغ بگوییم. کودکان و نوجوانان می‌توانند شکننده و آسیب‌پذیر باشند. آنها آسیب می‌بینند وقتی کسی مسخره‌اشان می‌کند یا کسی باعث می‌شود ظاهرشان یا ذهن‌شان، دست‌کم گرفته شود.”

روز جمعه دونالد ترامپ در نیوهمشایر و پنسیلوانیا به تبلیغات خود ادامه می‌دهد و هم‌پای انتخاباتی‌اش مایک پنس که در صورت پیروزی معاون‌ رئیس جمهوری آمریکا می شود، در میشیگان و کارولینای شمالی برنامه دارد.

منبع بی بی سی

‎برسی مجدد

عراق بدنبال تشکیل دولتی مستقل از ایران

مذاکرات سیاسی بین احزاب عراقی که به پارلمان راه یافته‌اند افزایش یافته و از جمله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *