‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / ۲۱۰ سال زندان در انتظار دو قاچاقچی ایرانی در آمریکا

۲۱۰ سال زندان در انتظار دو قاچاقچی ایرانی در آمریکا

مقامات رسمی دادگستری فدرال آمریکا اعلام کردند٬ دو قاچاقچی نظامی ایرانی در حومه لس‌آنجلس بازداشت شده‌اند.

به گزارش مقامات رسمی آمریکا٬ زاویک زرگریان ۵۲ ساله از «گلندل» و واچه نیریان ۵۷ساله از «لیک‌ویو‌ترس» کالیفرنیا به اتهام قاچاق قطعات هواپیماهای جنگی و اقلام دیگر مورد استفاده در جنگ‌افزارهای نظامی به ایران، توسط اف‌بی‌آی دستگیر شده و تحویل مقامات قضایی شدند.

به گزارش خبرگزاری وزارت دادگستری آمریکا٬ این افراد به جرم نقض تحریم‌های بین‌المللی و دور زدن مقررات و قوانین ممنوعیت معامله با جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده‌اند.

بر اساس این گزارش٬ این دو فرد نظامی ایرانی جزو پنج متهمی هستند که با توجه به کیفرخواست دادگستری فدرال، بیش از نه بار به خرید و ارسال قطعات مورد استفاده در هواپیماهای جت جنگنده به جمهوری اسلامی ایران به مبلغ سه میلیون دلار اقدام کرده‌اند.

همچنین این پنج نفر متهم هستند که مبادرت به خرید و ارسال غیرقانونی لاستیک‌های حلقوی فلوئورکربن قابل استفاده در ترمز فرود و سیستم‌های هیدرولیک هواپیماهای جنگنده، به جمهوری اسلامی کرده‌اند.

این معاملات قاچاق تحت پوشش شرکت مهندسی «ز‌دان‌سی» (ZNC) تحت مالکیت زرگریان که در پاکویما لس‌آنجلس مستقر است، صورت گرفته است.

مأموران آژانس امنیت ملی آمریکا گفته‌اند که ترمیناسیان به آمریکا سفر کرده و به طور حضوری با زرگریان در خصوص خرید قطعات اف-۱۶ و اف-۱۸ مذاکره کرده است.

نیریان نیز متهم است که برای صادرات حلقه‌های لاستیکی مورد استفاده در جنگنده، با زرگریان و ترمیناسیان همکاری کرده است.

هنری ترمیناسیان ۵۵ ساله و هرمز نوروز ۵۶ ساله از دیگر متهمان ایرانی‌تبار درگیر در این پرونده هستند که نام‌شان در متن کیفرخواست دادگستری فدرال ذکر شده است که به گفته مقامات آمریکایی٬ این دو نفر در خاک ایران حضور دارند.

مری مک‌کورد، از مسوولان وزارت دادگستری آمریکا، در این باره گفت: «اتهام‌های موجود در این دادخواست، تهدید بسیار جدی علیه امنیت ملی ماست؛ به عنوان یک ملت باید بتوانیم از تکنولوژی نظامی خود حفاظت کنیم و نگذاریم که بدون اجازه، به دست دیگران بیافتد».

به گزارش خبرگزاری وزارت دادگستری آمریکا٬(عدالت نیوز)٬ در صورت اثبات اتهامات این دو نفر، زرگریان احتمالا حداکثر به ۱۱۵ سال زندان و پرداخت جریمه ۴ میلیون و ۷۷۰ هزار دلار جریمه نقدی محکوم و نیریان نیز به ۹۵ سال زندان و پرداخت جریمه نقدی ۳ میلیون و ۷۷۰ هزار دلار محکوم خواهند شد.

روند رسیدگی به این پرونده از روز ۲۰ دسامبر (۳۰ آذر ماه) در دادگاه فدرال آمریکا شروع می‌شود.

منبع کیهان لندن

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *