‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / یک بهایی در یزد قربانی نفرت مذهبی شد

یک بهایی در یزد قربانی نفرت مذهبی شد

جامعه جهانی بهاییان روز چهارشنبه ۲۶ اکتبر (۵ آبان) اعلام کرد که یکی از پیروان آیین بهاییت در شهر یزد با چاقو کشته شده است.

بر اساس بیانیه جامعه بهاییان این قتل روز ۲۶ سپتامبر (۵ مهر) رخ داده است. در آن روز دو مرد به محل اقامت “فرهنگ امیری” در شهر یزد می‌روند و در حالی که او در خانه نبوده درباره فروش خودروی وانت او از پسرش سوال می‌کنند و پسرش هم می‌گوید خبر ندارد که پدرش قصد فروش وانت را دارد.

پسر مقتول از این دو نفر می‌خواهد شماره تماسشان را به او بدهند تا به پدرش بدهد اما آنها خودداری کرده و خانه را ترک می‌کنند. غروب همان روز این دو نفر دوباره بر می‌گردند و جلوی در منزل با آقای امیری وارد گفت‌‌وگو می‌شوند اما پس از مدتی صدای فریاد آقای امیری اعضای خانواده را به بیرون می‌کشاند.

فرهنگ امیری در حالی که چندین ضربه چاقو به ناحیه سینه‌اش اصابت کرده بوده به بیمارستان منتقل می‌شود اما دقایقی پس از رسیدن به بیمارستان جانش را از دست می‌دهد.

 

همسایه‌ها فردی را که در حال فرار بوده دستگیر می‌کنند و به پلیس تحویل می‌دهند. متهم  دوم نیز مدتی بعد توسط پلیس دستگیر می‌شود. دو فرد دستگیرشده به قتل آقای امیری اعتراف کرده و یکی از آنها به پلیس می‌گوید چون مقتول بهایی بوده او را کشته است.

سال گذشته نیز مقامات امنیتی به خانه و محل کار آقای امیری رفته و لپ‌تاپ، تلفن و سایر وسایل شخصی او را توقیف کرده بودند.

فرهنگ امیری یک راننده وانت و کشاورز بوده و به گفته نماینده جامعه بهاییان در سازمان ملل “از راه شرافتمندانه” زندگی‌اش را اداره می‌کرده است. او وخانواده‌اش در محل زندگی‌شان به مهربانی و انسانیت معروف بوده‌اند و هیچ مشکل شخصی با کسی نداشته‌اند.

بانی دوگال نماینده جامعه بهاییان در سازمان ملل این قتل را نتیجه “تلاش درازمدت و سیستماتیک مقامات ایران برای نفرت پراکنی علیه بهاییان” دانسته است. خانم دوگال گفته در همین شهر یزد که این قتل در آن روی داده، در سال‌های اخیر چندین مورد اذیت و آزار بهاییان، بازداشت و زندانی کردن آنها و  حمله به محل کار و زندگی‌شان گزارش شده است.

 

جامعه جهانی بهاییان روز سه‌شنبه (۲۵ اکتبر برابر ۴ آبان) گزارش سالانه خود را درباره اذیت و آزار بهاییان در ایران منتشر کرد. این گزارش دولت روحانی را متهم کرده که با انتشار بیش از ۲۰ هزار متن تبلیغاتی علیه بهائيت، “کمپین نفرت‌پراکنی علیه بهاییان” را تشدید کرده است.

بر اساس این گزارش از زمان روی کار آمدن دولت روحانی در اوت ۲۰۱۳ تا کنون حداقل ۱۵۱ بهایی دستگیر شده‌اند و بیش از ۳۸۸ مورد تبعیض اقتصادی علیه بهاییان از طریق تهدید و ارعاب برای بستن محل‌های کسب و کارشان ثبت شده است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۳ فتوا داد که تجارت با بهاییان برای مسلمانان ممنوع است. رهبر جمهوری اسلامی همچنین تصریح کرد: «هرگونه معاشرت با این فرقه ضاله ممنوع است».

منبع دویچه وله

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *