‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / مصطفی هجری: حزب دموکرات کردستان ایران به دنبال ایران دمکراتیک و فدرال است

مصطفی هجری: حزب دموکرات کردستان ایران به دنبال ایران دمکراتیک و فدرال است

محسن بهزادکریمی (کیهان لندن)

هفته گذشته، گروه پارلمانی پروگرسیو-الاینس و فراکسیون سوسیال دموکرات‌های اروپا میزبان کنفرانسی با موضوع «برنامه‌ای جامع برای صلح و عدالت» در مقر اتحادیه اروپا بودند.

در میان مهمانان این کنفرانس حزب دموکرات کردستان ایران به عنوان یکی از گروه‌های اپوزیسیون جمهوری اسلامی حضور داشت و دبیر کل این حزب آقای مصطفی هجری یکی از سخنرانان پانل «شرایط سیاسی حاکم بر خاورمیانه» بود.

پس از پایان کنفرانس فرصتی دست داد تا در یک گفتگو پرسش‌هایی را با آقای هجری مطرح کنیم.

-جناب هجری، پانلی که شما در آن شرکت داشتید در رابطه با شرایط کنونی خاورمیانه بود، شما چه صحبت‌هایی را مطرح کردید؟

-محور اصلی صحبت‌ها درباره عدالت و صلح در منطقه خاور میانه بود. نمایندگان دیگری از فلسطین، مراکش، کردهای ترکیه و کردهای عراق نیز در این کنفرانس شرکت داشتند. سخنان من متمرکز بود بر روی جمهوری اسلامی از یک طرف و از سوی دیگر مبارزات حزب دموکرات کردستان ایران و به طور کلی کردهای ایران و فشاری که از سوی جمهوری اسلامی بر آنها روا داشته شده و همچنان متاسفانه ادامه دارد.

من در صحبت های خودم به جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از عوامل اصلی درگیری و تنش و ایجاد آشوب و تفرقه در منطقه خاورمیانه پرداختم و صراحتا بیان کردم که ما معتقدیم تا زمانی که جمهوری اسلامی ایران بر سر کار باشد در منطقه آشتی و آرامش نمی‌تواند به وجود آید.

در همین راستا ما در این سخنان توضیح دادیم که ما مبارزات‌‌مان را علیه جمهوری اسلامی ایران از آغاز روی کار آمدن این رژیم شروع کردیم، برای مدتی به دلایل سیاسی پیشمرگه‌هایمان را از حضور در میان مردم دور کردیم، ولی الان دو سال است که رهبری حزب دموکرات کردستان ایران تصمیم گرفته که پیشمرگه‌ها در میان مردم حضور داشته باشند و برنامه سیاسی‌مان نیز بر این قرار است که اگر پیشمرگه‌هایمان از سوی نیروهای جمهوری اسلامی مورد حمله قرار نگیرند پیشمرگه‌ها نیز به آنها حمله نخواهند کرد.

این روند در سال گذشته به خوبی اجرا شد، بدین معنی که پیشمرگه‌هایی که در سال گذشته در میان مردم حضور داشتند از سوی نیروهای رژیم مورد حمله قرار نگرفتند، در نتیجه هیچ درگیری به وجود نیامد. اما امسال بر خلاف سال گذشته نیروهای جمهوری اسلامی به پیشمرگه‌ها حمله کردند و در نتیجه پیشمرگه‌های ما از خود دفاع کردند. در این عکس‌العمل دفاعی شمار زیادی از پاسدارها و فرماندهان شناخته شده محلی که در جنگ و حمله به پیشمرگه‌ها شرکت کرده بودند کشته شدند، البته از سوی نیروهای پیشمرگه نیز متاسفانه ما تعدادی شهید داشتیم، با این همه حضور نیروهای پیشمرگه در میان مردم کردستان همچنان ادامه دارد.

-جناب هجری، آیا در رابطه با «راسان» برنامه سیاسی و تا حدودی نظامی که حزب دموکرات کردستان ایران در چند ماه اخیر در دستور کار خود به طور مشخص و علنی قرار داده و مانورهای تبلیغاتی که در این رابطه در سطح شبکه‌های اجتماعی از سوی نیروهای حزب دموکرات کردستان ایران انجام می‌شود نیز در پارلمان اروپا صحبتی کردید؟

-البته تا جایی که زمان اجازه می‌داد در این رابطه صحبت کردیم و توضیح دادیم. ما بر این باور هستیم که رهایی از دست رژیم جمهوری اسلامی ایران بیشتر وابسته است به ایجاد نیروی بزرگ و همه‌گیر تا بتواند تاثیرگذار باشد. برای جمهوری اسلامی ایران حقوق بشر، دموکراسی، آزادی و کلیه خواسته‌های آزادی‌خواهانه مردم ایران و مردم کرد هیچ اهمیتی ندارد.

به همین جهت محکومیت‌های جمهوری اسلامی از طرف سازمان‌های حقوق بشری نتوانسته تا به حال هیچ‌گونه تغییری در روش وحشیانه جمهوری اسلامی نسبت به مردم و آزادی‌خواهان ایران ایجاد بکند. به همین جهت ما به این نتیجه رسیدیم که بایستی یک نیروی فراگیر ایجاد شود و ما در راستای این برنامه حرکت می‌کنیم و این موضوع را برای نمایندگان توضیح دادیم که غیر از این، راه حل دیگری برای مبارزه با جمهوری اسلامی سراغ نداریم.

دو راه بیشتر پیش روی ما نیست؛ یا بایستی به فرامین و قوانین مرتجعانه جمهوری اسلامی گردن بنهیم و جمهوری اسلامی همچنان فعال مایشاء باشد برای تعیین سرنوشت، زندگی و حتی شیوه لباس پوشیدن و غذا خوردن مردم، و یا اینکه باید تبدیل بشویم به یک نیرویی که جمهوری اسلامی ایران را به خطر بیندازد. این موضوعات را تا جایی که وقت اجازه می‌داد برای نمایندگان پارلمان و حضار توضیح دادیم.

-این پرسش در رابطه با این کنفرانس نیست بلکه می‌خواهم از فرصت استفاده کنم و از شما در رابطه با برخی از نگرانی‌هایی که در فضای اجتماعی  وجود دارد بپرسم. گویا «راسان» بیشتر یک برنامه فرهنگی است و حزب دموکرات ایران تلاش می‌کند با حضور در مناطق کردنشین ایران برنامه‌های فرهنگی و سیاسی خود را به قولی چهره به چهره با هموطنان کرد داشته باشد. آیا واقعا این طرح بر همین اساس است؟

-«راسان» یک برنامه چند بعدی است؛ از یک‌سو ما می‌خواهیم که با حضور پیشمرگه‌ها در میان مردم این تبلیغات رژیم را خنثی بکنیم که سال‌هاست تلاش می‌کند تا حضور و موجودیت نیروهای اپوزیسیون کُرد را انکار کند و مرتب مردم را وادار می‌کند به فرامین جمهوری اسلامی گردن نهند و از اعتراض دست بردارند.

ما با حضور خود می‌خواهیم به مردم این پیام را بدهیم که اپوزیسیون کُرد ایرانی به ویژه نیروهای حزب دموکرات کردستان ایران در کنار مردم حضور دارند و دوشادوش مردم آماده‌اند تا باز هم مبارزات‌شان را ادامه دهند. از طرف دیگر همان‌طور که گفتید ما می‌خواهیم مردم را در رابطه با راهکارهای مبارزاتی، فرهنگی، سیاسی، تشکیلاتی آموزش دهیم و در این زمینه تبلیغات کنیم.
از طرف دیگر از این طریق به عنوان مردمی تحت ستم صدای خود را به گوش مردم ایران برسانیم و تبلیغات جمهوری اسلامی که می‌خواهد نشان دهد ایران کشور امنی است و در کردستان هیچ اعتراضی وجود ندارد و مردم کُرد هم از این رژیم راضی هستند را خنثی کنیم و صدای نارضایتی  و انزجار خود را از جمهوری اسلامی به گوش جامعه جهانی و مردم ایران برسانیم و نشان بدهیم که مردم کردستان برای خواست‌های خود مبارزه می‌کنند و می‌خواهیم که بار دیگر کردستان مرکز جنبش آزادی‌خواهی نه تنها کردستان بلکه تمام ایران باشد.

البته این یک پروسه است که احتیاج به زمان بیشتری دارد ولی ما قدم‌های اول را آغاز کردیم و بر آنیم که این برنامه را ادامه دهیم؛ به همین جهت انتظار داریم تمام آزادی‌خواهان ایران همه آنهایی که از رژیم جمهوری اسلامی ایران بیزار هستند تا آنجایی که توان دارند از این جنبش حمایت کنند چرا که کار پرمسئولیت و سنگینی است و تنها از عهده حزب دموکرات کردستان ایران و پیشمرگه‌های حزب دموکرات کردستان ایران ساخته نیست.

-ولی نگرانی‌هایی  در جامعه در رابطه با رویکرد جدید حزب دموکرات کردستان ایران موجود است. «راسان» به عنوان از سرگیری جنگ مسلحانه تعبیر می‌شود. در عین حال عملکرد بعضی از اعضای رده پایین حزب دموکرات کردستان ایران و برخی هواداران حزب شما در شبکه های اجتماعی  بر این ادعا به نوعی صحه می‌گذارد و این حزب را دارای دو نوع سیاست  نشان می‌دهد که یکی همراهی با اپوزیسیون و تعریف خود در قالب «ایران فدرال» است و دیگری همراهی با نیروهای تجزیه‌طلب و کشورهایی مانند اسراییل و عربستان. آیا حزب دموکرات کردستان ایران برای بر طرف کردن این سوء تفاهم‌ها در سطح اپوزیسیون برنامه‌ای در دستور کار دارد؟

-ببینید، مردم کرد در کردستان ایران مثل هر جامعه فعال و زنده دارای افکار و نظرات جداگانه هستند، شاید کسانی هستند که به دنبال تجزیه هستند یا بعضی به دنبال فدرالیسم هستند. کما اینکه از دیرباز نیز این سلایق مختلف در جامعه کردستان موجود بوده، اما، آنچه در رابطه با حزب دموکرات کردستان ایران می‌توانم بگویم، برنامه حزب ما مدون و مصوب کنگره حزب دموکرات کردستان ایران است و در اختیار عموم قرار دارد و بر روی وبسایت حزب دموکرات کردستان ایران موجود است. آنچه که ما به به دنبالش هستیم، ایجاد ایران دموکراتیک فدرال است که در آن مردم و ملیت‌های مختلف ایرانی هر کدام بتوانند اداره حکومت محلی خود را در دست داشته باشند و در اداره کشور ایران در چارچوب یک قانون دموکراتیک که بعدا تنظیم خواهد شد بتوانند سهیم باشند.

ما معتقد هستیم ایران وقتی می‌تواند یک‌پارچه باقی بماند که همه ترکیب‌های جمعیتی موجود در ایران خود را صاحب ایران بدانند و ایران مال همه باشد. اگر این راه را ادامه ندهیم  و اگر این تصویر به حقیقت نپیوندد و به نتیجه نرسد امکان تجزیه ایران هست و در این صورت ما نمی‌توانیم بگوییم کُردها یا سایر ملیت‌ها هستند که ایران را تجزیه می‌کنند بلکه واقعیت این است که آنهایی که ایران را تجزیه می‌کنند و یا خواهند کرد در آینده، کسانی هستند که مخالف حقوق ملیت‌های ایران هستند و همچنان به دنبال ایرانی متمرکز هستند که سرنوشت همه در تهران و به دست یک گروه غیرمنتخب تعیین می‌شود.

این روش را ما نمی‌پسندیم، نه برای خودمان قابل قبول داریم و نه فکر می‌کنیم که در آینده ایران این سیستم بتواند ادامه پیدا کند.

ما در همسایگی خودمان کشورهایی را می‌بینیم که دچار آشوب و جنگ و خونریزی شده‌اند و همه این بلایا به دلیل وجود حکومت‌های متمرکز بوده است که حقوق اقلیت‌ها را در نظر نگرفته‌اند.

اگر واقعاً کسانی هستند که ایران را دوست دارند و سنگ وطن پرستی به سینه می‌زنند به جای اینکه  مبارزات مردم کُرد و دیگر ملیت‌ها را در راستای احقاق حقوق خودشان نفی کنند و برچسب و انگ بزنند بایستی در فکر تغییراتی باشند که برای همه مردم قابل قبول باشد و حقوق همه را به رسمیت بشناسند.

باز هم اعلام می‌کنم به عنوان حزب دموکرات کردستان ایران، ما خواهان ایران دموکراتیک فدرالی هستیم که در آن حقوق ما و دیگر ملیت‌ها رعایت شده باشد و همه از حقوق یکسان برخوردار باشند و نه اینکه یکی هموطن درجه یک باشد و یکی هموطن درجه دو و همیشه تحقیر شود و حقوق‌اش پایمال شود.

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *