‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / محمود احمدی‌نژاد به دبیرکل جدید سازمان ملل متحد نامه نوشت

محمود احمدی‌نژاد به دبیرکل جدید سازمان ملل متحد نامه نوشت

متن کامل این نامه به آقای گوتررس که امروز به دفتر نمایندگی سازمان ملل در تهران تسلیم شد، به شرح زیر است:
عالی جناب آنتونیو مانوئل د اولیویرا گوتررس
دبیرکل محترم سازمان ملل متحد

احتراما انتخاب جنابعالی را به سمت دبیرکلی سازمان ملل متحد تبریک عرض می‌نمایم و برای شما در انجام این مسئولیت خطیر و به نتیجه رساندن ماموریت‌هایی که در این برهه حساس از زمان مورد انتظار ملت هاست، از خداوند مهربان موفقیت مسالت دارم.

به خوبی مطلعید که سازمان ملل متحد در پاسخ به یک ضرورت تاریخی و آرزوی دیرین جامعه بشری به منظور سازماندهی مدیریت مشترک جهانی و برپایی دنیایی سرشار از عدالت، آزادی، کرامت، صلح، امنیت و رفاه برای همه و عاری از هرگونه برتری جویی، ظلم، تبعیض، تحقیر، جنگ، خشونت، تجاوز، ناامنی و فقر تشکیل شده است.

همه این آرزو‌ها و دریک کلام تحقق انسان جهانی و جهان انسانی، که مبتنی بر شکوفایی فطرت الهی انسانهاست، آرمان و خواست مشترک همه اقوام و ملت‌ها و آحاد بشر است و سازمان ملل متحد که بزرگ‌ترین و مهم‌ترین سازمان بین المللی حاضر جهان است، ماموریت راهبری جامعه جهانی به سوی این آرمان بزرگ و مشترک را برعهده دارد.

عدم رعایت عدالت در اساسنامه سازمان ملل و برخورداری معدودی از اعضاء از امتیاز وتو، تضییع حقوق ملت‌ها و به چالش کشیده شدن فلسفه وجودی این سازمان را در پی داشته است. مزید بر آن استقرار مقر سازمان در خاک ایالات متحده آمریکا به استیلای دولت آمریکا بر ارکان این مهم‌ترین نهاد بین المللی انجامیده است که در نتیجه آن، جز در دوران محدودی از ابتدای حیات خود نتوانسته است در مسائل مهم جهانی، نقش موثر و اصلی را به نفع ملت‌ها ایفا نماید.

علیرغم تلاش وافر کارکنان و نهادهای وابسته و دبیران کل، به دلایل پیش گفته، نقش سازمان ملل در حل و فصل عادلانه و انسانی چالش‌های جهانی و منطقه‌ای و تحقق اهداف اصلی آن سازمان به مرور کمرنگ‌تر شده است.

تداوم و گسترش درگیری‌ها، جنگ‌ها، تجاوز‌ها، کشتارهای دسته جمعی، مسابقه تسلیحاتی و انبارهای مملو از تسلیحات بسیار پیشرفته و روزامد در جهان از یک سو نشانه ادامه جریان سیاست‌های ضد مردمی قدرتهای شیطانی و برتری طلب و از سوی دیگر نشانه ضعف و ناکارامدی سازمان ملل است.

گرچه امروز در منظر عمومی ملت‌ها، اعتبار سازمان ملل و اعتماد به توانایی آن در انجام موثر و سازنده ماموریت‌ها به شدت کاهش یافته و مخدوش شده است و بسیاری از آن به عنوان ابزار اعمال اراده و تحمیل سیاست‌های سلطه گران جهانی و بویژه دولت ایالات متحده آمریکا یاد می‌کنند، لیکن همچنان این شعله امید در ملت‌ها زنده است که با اصلاح ساختار و اساسنامه و رفع نقص‌ها، این سازمان بی‌بدیل بتواند هویت واقعی خود را بازیابد و ملت‌ها را در تحقق اهداف انسانی و متعالی یاری دهد.

بر همین مبنا و برای کمک به جناب عالی، پیشنهاداتی را تقدیم می‌کنم. اطمینان دارم که تمرکز بر آن‌ها می‌تواند امید ملت‌ها را افزون ساخته و راه جدیدی را فراروی آن‌ها بگشاید.

مجمع عمومی در واقع نماد اراده جمعی ملت‌ها و دولت‌ها و در حقیقت نماینده صاحبان سهام جهان است و باید بالا‌ترین جایگاه را داشته باشد. متاسفانه امروز به بهانه‌های گوناگون، اراده چند قدرت سلطه گر، بویژه دولت آمریکا در مسائل مهم جهانی بر اراده جمعی و نظر مجمع عمومی غلبه دارد و مصوبات مجمع غالبا جنبه تزیینی پیدا کرده است. این شرایط بسیار ظالمانه، غیردموکراتیک و در نقطه مقابل فلسفه وجودی سازمان است. سازمان ملل تاسیس شد تا قدرت‌های سلطه گر و وارثان استعمارگران را محدود کند. تلاش مستمر و همگانی برای بازیابی جایگاه اصلی مجمع عمومی، یک ضرورت و مهم‌ترین گام است.

دبیرکل در واقع باید برآمده از آراء ملت‌ها و دولت‌ها و تنها نماینده مشترک آنان در این سازمان باشد و ماموریت‌هایش را تحت نظر مجمع عمومی و با تکیه بر قدرت آن مجمع که نماینده قدرت ملت هاست، به انجام برساند. لیکن با کمال تاسف و در اثر برتری جویی برخی اعضاء و سوء استفاده آنان از اساسنامه، اینجایگاه رفیع مخدوش شده است. سلطه گران که خود عامل اصلی مشکلات جهانند، به اندازه کافی اختیارات و نفوذ دارند و اگر خدای ناکرده دبیرکل نیز تحت اراده آنان قرار گیرد، چیزی از هویت اصلی سازمان باقی نخواهد ماند. دبیرکل در واقع رئیس جمهور جهان و نماینده همه ملت‌ها در دفاع از حقوق آنان و پیشبرد اهداف مترقی سازمان است و باید بالا‌ترین جایگاه را در مناسبات جهانی داشته و تکیه اصلی او بر قدرت ملت‌ها بوده و از توان جمعی ملت‌ها برای انجام ماموریت‌هایش استفاده نماید.

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *