‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / نگرانی دبیرکل سازمان ملل از وضعیت حقوق بشر در ایران و واکنش جمهوری اسلامی

نگرانی دبیرکل سازمان ملل از وضعیت حقوق بشر در ایران و واکنش جمهوری اسلامی

دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارش جدید خود از شرایط حقوق بشر در ایران، نسبت به روند اعدام‌ها، مجازات شلاق، بازداشت‌های خودسرانه، دادگاه‌های ناعادلانه، و احتمال شکنجه در بازداشتگاه‌ها و زندان‌های کشور به‌شدت ابراز نگرانی کرد.

بان گی مون در این گزارش که روز سه‌شنبه، ۱۳ مهر، منتشر شد همچنین از رفتارهای جمهوری اسلامی در تحدید مدام آزادی‌های شهروندان، آزار و اذیت فعالان مدنی و تبعیض علیه زنان و اقلیت‌ها در ایران انتقاد کرده است.

این گزارش عنوان می‌کند که در نیمه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی دست‌کم ۲۰۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند که اگرچه آمار بسیار بالایی است، اما در مقایسه با نیمه نخست سال ۲۰۱۵ کاهش یافته که این امر شاید تا حدی معلول انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی باشد، چرا که از سال ۲۰۰۹ به این سو قبل از هر انتخاباتی در این کشور از شدت اعدام‌ها کاسته شده است.

به گفته آقای بان، اکثر این اعدام‌ها مربوط به جرایم مواد مخدر است که مقامات جمهوری اسلامی آن را یکی از بزرگ‌ترین جرایم می‌پندارند و می‌گویند که تاکنون چهار هزار نفر از سربازان و نیروهای امنیتی این کشور در مبارزه با قاچاق مواد مخدر جان باخته‌اند.

دبیرکل سازمان ملل اما عنوان می‌کند که اغلب این اعدام‌ها به دنبال دادگاه‌های خیلی کوتاه انجام می‌شود که با معیارهای بین‌المللی همخوانی ندارد.

وی همچنین از اعدام افراد زیر سن قانونی نیز به شدت انتقاد کرده است.

شکنجه بازداشت‌شدگان در ایران و رفتارهای غیرانسانی با آنها نیز سرفصل دیگری از گزارش بان گی مون را تشکیل می‌دهد.

وی برای مثال از زندانیان سیاسی و مورد زینب جلالیان، فعال سیاسی کرد که در دوره بازداشت به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت نام برده است.

خانم جلالیان به اتهام محاربه از طریق عضویت در گروه پژاک ابتدا به اعدام محکوم شده بود، اما این حکم به حبس ابد تغییر یافت.

دبیرکل سازمان ملل متحد در بخش دیگر گزارش خود به مسئله آزادی بیان در ایران می‌پردازد و جمهوری اسلامی را به نقض آن متهم می‌سازد.

وی در این رابطه به بازداشت روزنامه‌نگاران، فعالان اینترنتی و هنرمندان اشاره می‌کند و برای نمونه از احسان مازندرانی مدیرمسئول سابق روزنامه فرهیختگان، آفرین چیت‌ساز، سامان صفرزایی و عیسی سحرخیز روزنامه‌نگار، داوود اسدی برادر هوشنگ اسدی روزنامه‌نگار، مهدی رجبیان موسیقی‌دان و حسین رجبیان و یوسف عمادی فیلم‌ساز نام می‌برد.

نقض حقوق پناهندگان افغان و تبعیض علیه اقلیت‌های مذهبی و قومی در ایران هم موارد دیگری هستند که بان گی مون در گزارش خود از آن نوشته است.

وزارت امور خارجه ایران در واکنش به گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره وضعیت حقوق بشر در ایران، این گزارش را «ناعادلانه»، «فاقد اعتبار» و دارای «ایرادات مبنایی» دانست.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه ۱۴ مهرماه در این‌ زمینه گفت: «مهم‌ترین و جدی‌ترین ایراد مبنایی گزارش، آن است که متن تهیه‌شده بر اساس قطعنامه‌ای ظالمانه، ناعادلانه و کاملا سیاسی و با اهداف خاص تدوین شده است».

این اظهارات واکنشی است به گزارش بان کی‌مون دبیرکل سازمان ملل که روز سه‌شنبه منتشر شد و در آن مقام‌های ایران به نقض حقوق بشر متهم شده‌اند.

آقای قاسمی هدف از تهیه این گزارش را «اعمال فشار بر ایران» و «بهره‌برداری‌های خاص سیاسی برخی از کشورها علیه جمهوری اسلامی ایران» دانست.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، «استفاده از منابع اطلاعاتی و خبری نامشخص، نامعتبر و غیرقابل اتکا» در تهیه این گزارش را از دیگر ایرادهای گزارش بان کی‌مون عنوان کرد که به گفته وی تأییدی بر «بی‌اعتباری» آن است.

وی افزود: «این گزارش قضاوتی ناعادلانه، یک سویه و نادرست از وضعیت حقوق بشر در ایران ارائه می‌دهد و فرصت یک ارزیابی و تحلیل بی‌طرفانه، منصفانه و مبتنی بر واقعیات را از دست داده است».

بهرام قاسمی همچنین، روش‌ها و رویکردهای سازمان ملل متحد را بر مبنای «استانداردهای دوگانه» دانست و این نهاد بین‌المللی را به «استفاده ابزاری» از موضوع حقوق بشر متهم کرد.

بان کی‌مون دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارش اخیر خود، با انتقاد از شمار اعدام‌ها در ایران اعلام کرده که بیشتر این اعدام‌ها به دنبال دادگاه‌هایی خیلی کوتاه انجام می‌شود که با معیارهای بین‌المللی همخوانی ندارد.

اعدام مجرمان مواد مخدر و اعدام مجرمان زیر سن قانونی نیز از دیگر مواردی است که در این گزارش مورد انتقاد قرار گرفته است.

بازداشت روزنامه‌نگاران، وضعیت آزادی بیان، بازداشت فعالان مدنی، حقوق زنان، وضعیت اقلیت‌های قومی و مذهبی و «رفتارهای غیرانسانی» با بازداشت‌شدگان از دیگر مواردی است که دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارش خود از آنها انتقاد کرده است.

بان کی‌مون دبیرکل سازمان ملل متحد، سال گذشته نیز در گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق بشر در ایران، درباره عملکرد مقام‌های جمهوری اسلامی در این زمینه، انتقادهایی شدید را مطرح کرده بود.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران، طی سال‌های اخیر بارها سازمان ملل متحد را به «استفاده ابزاری و سیاسی» از موضوع حقوق بشر در ایران متهم کرده‌اند.

منبع رادیو فردا

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *