‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / آملی لاریجانی: جای دولت بودم اجازه ورود به وزیر آلمان نمی‌دادم

آملی لاریجانی: جای دولت بودم اجازه ورود به وزیر آلمان نمی‌دادم

سفر زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد و معاون صدراعظم آلمان به ایران با حاشیه‌هایی توأم بوده است.

گابریل پیش از سفر خود به تهران خواهان گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی درباره رابطه ایران و اسرائیل شده بود. او گفت ایران تنها زمانی می‌تواند رابطه‌ای متعارف و دوستانه با آلمان داشته باشد که حق بقا و دوام اسرائیل را به‌رسمیت بشناسد.

گابریل تاکید کرد که آلمان برای مثال درباره اعدام نوجوانان در ایران نیز سکوت نخواهد کرد. او افزود که در این‌باره با نهادهای حقوق بشری در آلمان گفت‌وگو داشته و تصویر روشنی از وضعیت حقوق بشر در ایران دارد.

این سخنان واکنش تند رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی را برانگیخته است. صادق آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با انتقاد شدید از اظهارات معاون صدراعظم آلمان گفته است: «وزیر اقتصاد آلمان در سخنانی نادرست، غیرمنطقی و غیرصحیح گفته است، اگر ایران می‌خواهد راه تعاملات تجاری باز شود باید اسرائیل را به رسمیت بشناسد. ظاهراً ایشان در خواب گرانی به سر می‌برد و نمی‌داند که ایران سی و چند سال است که برای مقاومت در برابر چنین خواسته‌هایی فشارهای زیادی را در مسیر اعتقاد خود تحمل کرده است.»

رئیس قوه قضائیه تأکید کرد: «مقامات جمهوری اسلامی به امثال وزیر آلمان اجازه دخالت در امور داخلی خود را نخواهند داد و بنده به دولت و وزیر خارجه پیشنهاد می‌کنم اجازه ندهند چنین افرادی وارد کشور شوند.»

آملی لاریجانی در رابطه با نقض حقوق بشر در ایران گفت که وزیر آلمان و اتحادیه اروپا کشته شدن مردم و کودکان یمن را نمی‌بینند. او اروپا و آمریکا را “جنگ‌طلب” نامید.

نمایندگان دو نهاد حقوق بشر آلمانی به دویچه وله گفتند که وضعیت حقوق بشر در ایران بعد از توافق ایران با ۵ قدرت جهانی تغییری نکرده و حتی بدتر شده است.

در آستانه سفر زیگمار گابریل ۱۴ بهایی در شیراز و کرج دستگیر شدند. شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران حکم زندان ۱۶ ساله نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر را تائید کرد. ۱۹تن از عرب‌های اهل شوش نیز به اتهام “اقدام عليه امنيت ملى” زندانی شدند. اینها از جمله رویدادهایی هستند که درست چند روز پیش از سفر گابریل اتفاق افتادند.

زیگمار گابریل روز دوشنبه در نشست اتاق بازرگانی و صنایع ایران گفت که ایران و آلمان درباره موضوعاتی چون اسرائیل، فلسطین و سوریه اختلاف نظرهایی دارند اما در کنار مسائلی که دو کشور را از هم جدا می‌کند، عناصری نیز برای اتصال وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، گابریل پیش از گفت‌و‌گو با مقامات ایرانی نیز اعلام کرد که آلمان کمک خواهد کرد تا مسیر دولت روحانی برای رابطه با دنیا هموارتر شود.

وی همچنین از ایرانی‌ها به عنوان «شریک معتبر قابل اعتماد» نام برد.

منبع دویچه وله

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *