‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / ایران پیش‌شرط‌های آلمان برای گسترش مناسبات اقتصادی را رد کرد

ایران پیش‌شرط‌های آلمان برای گسترش مناسبات اقتصادی را رد کرد

زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد و معاون صدراعظم آلمان که روز یکشنبه (۲ اکتبر / ۱۱ مهر ماه) دومین سفر رسمی خود به ایران را انجام می‌هد، در آستانه این سفر در گفت‌وگویی با “اشپگل آنلاین” به اهداف خود از این سفر و چشم‌انداز گسترش روابط اقتصادی دو کشور پرداخته بود.

او در این گفت‌وگو به اهمیت سازنده بودن نقش جمهوری اسلامی در حل بحران سوریه و همچنین به رسمیت شناختن حق موجودیت اسرائیل در گسترش مناسبات اقتصادی ایران و آلمان اشاره کرده بود.

مقامات جمهوری اسلامی یک روز پیش از سفر گابریل به ایران با تندی به اظهارات او واکنش نشان داده‌اند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به این اظهارات گفت: «همانگونه که بارها تاکید کرده‌ایم مناسبات جمهوری اسلامی ایران و آلمان بر پایه منافع و احترام متقابل بنا شده و در این رابطه هیچگونه پیش شرطی پذیرفتنی نیست».

به گفته‌ی قاسمی ایران در این ارتباط “دخالت هرگونه عامل ثالث را کاملا مردود و مخل روابط دوجانبه” می‌داند.

گابریل با توجه به حساسیت سفرش به ایران در گفت‌وگو با اشپیگل آنلاین تاکید کرده بود که در این سفر رسمی، همانند سفر به روسیه، به مقامات جمهوری اسلامی خواهد گفت که خشم و اعتراض شدیدی نسبت به اسد و متحدان او در آلمان وجود دارد.

به گفته‌ی گابریل بهبود رابطه جمهوری اسلامی با آلمان و اتحادیه اروپا در گروی نقش سازنده‌ای است که کشورهای درگیر در سوریه ایفا می‌کنند، چرا که اتحادیه اروپا نمی‌تواند نقش کشورهایی را که در این “جنگ جنایتکارانه” سهیم هستند نادیده بگیرد و تنها به موضوعات مورد علاقه بپردازد.

وزیر اقتصاد آلمان برقراری تحریم علیه جمهوری اسلامی به خاطر شرکت در جنگ داخلی سوریه را رد کرد، اما تاکید ورزید که ایران باید دریابد که ادامه این وضعیت مانع ایران در یافتن شریکی پایدار در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی خواهد شد.

موجودیت اسرائیل و مسئله حقوق بشر

گابریل در بخشی دیگری از گفت‌وگوی خود با اشپیگل تصریح کرده بود، ایران تنها زمانی می‌تواند رابطه‌ای متعارف و دوستانه با آلمان داشته باشد که حق بقا و دوام اسرائیل را به ‌رسمیت بشناسد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران به این موضوع نیز واکنش نشان داده و تأکید کرد که جمهوری اسلامی “دفاع از حقوق مردم فلسطین را جزء تغییر‌ناپذیر سیاست خارجی خود می‌داند و از آرمان فلسطین هیچگاه و تحت هیچ شرایطی دست نخواهد کشید”.

بهرام قاسمی همچنین در واکنش به سخنان معاون صدراعظم آلمان در ارتباط با مسائل حقوق بشر در ایران نیز از “نامربوط بودن” طرح این مسئله ازسوی زیگمار گابریل سخن گفت و تصریح کرد: «جمهوری اسلامی به هیچ کشوری اجازه دخالت در امور داخلی خود را نمی‌دهد.»

وزیر اقتصاد آلمان در مصاحبه با اشپیگل آنلاین تاکید کرده بود که آلمان برای مثال درباره اعدام نوجوانان در ایران سکوت نخواهد کرد. او افزوده بود که در این‌باره با نهادهای حقوق بشری در آلمان گفت‌وگو داشته و تصویر روشنی از وضعیت حقوق بشر در ایران دارد.

به باور گابریل سکوت درباره موضوعات مورد اختلاف “غیرصادقانه و بی‌معنا” است. او در دفاع از سفر خود به ایران بار دیگر تاکید ورزیده بود که عدم دیدار با مقامات ایرانی سبب تغییر وضعیت حقوق بشر در ایران یا خروج این کشور از سوریه نخواهد شد.

امید ‌نوری‌پور، سیاستمدار ایرانی‌تبار حزب سبزها روز شنبه (۱ اکتبر / ۱۲ مهر) در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفت: «این خوب و درست که مناسبات تجاری با ایران توسعه یابند، اما کم و کیف این معاملات را باید به دقت بررسی کرد.»

از دید او آلمان با یک “رژیم غیردمکراتیک” به عنوان شریک تجاری سر و کار دارد و “امنیت حقوقی سرمایه‌گذاران آلمانی” نکته‌ای است که باید مورد تأمل قرار داد.

ساختارهای قدرت موازی

نوری‌پور با اشاره به اینکه سپاه پاسداران و بنیادهای مذهبی بخش بزرگی از اقتصاد ایران را تحت کنترل خود دارند، تصریح کرد که “سودهایی که در معاملات آنها حاصل می‌شود، در وهله نخست به ساختارهای قدرت موازی در ایران اختصاص می‌یابد و نه به بودجه دولت”.

این سیاستمدار ایرانی‌تبار در این راستا دولت آلمان را فرا خواند تا به دقت بررسی کند و بداند که با چه کسانی قرار است، وارد معامله شود.

او در بخشی از گفت‌وگوی خود با خبرگزاری فرانسه همچنین به تأثیرات کند توافق هسته‌ای و برجام بر روند اقتصادی در ایران پرداخت.

نوری‌پور در این رابطه متذکر شد که تنها بخشی از مشکلات اقتصادی ایران به مسئله تحریم‌ها برمی‌گردد و بخشی بزرگی از این معضلات “خودساخته” و ناشی از سیاست‌های نادرست داخلی هستند. به باور او ایران به سیاستی اقتصادی نیاز دارد که مردم این کشور از آن سود و بهره برند، نه آنکه حاصل آن به جیب “ساختارهای غیررسمی قدرت” بریزد.

سیاسمتدار حزب سبزهای آلمان همچنین هشدار داد که گشایش جو اقتصادی الزاما به تحولات در فضای سیاسی نمی‌انجامد و فقط تا اندازه‌ای می‌تواند تأثیرگذار باشد.

به اعتقاد او در کوتاه‌مدت انتظار نمی‌رود که اوضاع سیاسی در ایران بهبود یابد. سیاستمدار حزب سبزها در این رابطه به وضعیت حقوق بشر در ایران و افزایش شمار اعدام‌شدگان در این کشور در دوران اخیر اشاره کرد.

نوری‌پور در پایان گفت‌وگوی خود با خبرگزاری فرانسه تصریح کرد که نسل جوان ایران از ذهنی باز برخوردار است و اجازه نخواهد داد که حق و حقوقش تا ابد محدود شود.

منبع دویچه وله

 

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *