‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / کدخدایی: خرید و فروش رأی آسیب جدی انتخابات است

کدخدایی: خرید و فروش رأی آسیب جدی انتخابات است

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری شنبه، ۱۶ مرداد ماه تائید کرد که در انتخابات گذشته خرید و فروش رأی در استان‌های مختلف با “شدت و ضعف” وجود داشته است.

او از ارائه آمار دقیق درباره این گونه تخلف‌ها خودداری کرد و گفت که اطلاعات مربوط به این موضوع در اداره نظارت بر انتخابات ثبت شده است.

سیامک ره‌پیک، سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات پس از انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفته بود که این هیئت گزارش تخلف‌هایی نظیر خرید و فروش رأی را دریافت کرده است.

راهکارهای مقابله به خرید رأی

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، کدخدایی گفته است: «موضوع خرید و فروش آرا یکی از آسیب‌های جدی انتخابات بوده که باید این مسئله حل شود.»

او افزود یکی از راهکارهای بازدارنده‌ای که می‌توان در اصلاح قانون انتخابات به آن توجه کرد ثبت نام رأی‌دهندگان است که در کشورهای مختلف نیز انجام می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان الکترونیکی شدن انتخابات را یکی دیگر از راه‌هایی دانست که می‌تواند “تا حدودی” جلوی این گونه تخلف‌ها را بگیرد.

محمد حسین مقیمی، معاون سیاسی وزیر کشور هفتم مرداد گفته بود که این وزارت‌خانه تجهیزات و امکانات برگزاری الکترونیکی انتخابات را فراهم کرده و منتظر است شورای نگهبان پس از بازدید و بررسی آنها نظر نهایی را اعلام کند.

الکترونیکی شدن انتخابات

وزارت کشور اسفند ماه سال گذشته با ارسال نامه‌ای به شورای نگهبان پیشنهاد داده بود مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس به صورت الکترونیکی برگزار شود.

شورای نگهبان پس از بررسی این پیشنهاد خطاب به وزیر کشور عبدالرضا رحمانی فضلی نوشت: «با عنایت به اینکه مشکلات قانونی و فنی همچنان باقی است و تغییری در شرایط مذکور ایجاد نشده پیشنهاد مذکور مورد موافقت قرار نگرفت.»

کدخدایی در نشست خبری هفته گذشته خاطر نشان کرده بود که شورای نگهبان همواره از الکترونیکی شدن انتخابات استقبال کرده اما این کار “مستلزم پیش‌بینی زیرساخت‌ها، اصلاح قوانین و مقدمات دیگری است” که هنوز آماده نشده است.

به گزارش ایرنا، سخنگوی شورای نگهبان درباره برخورد با تخلف‌های انتخاباتی گفت: «در این مسئله ما ابتدا باید پیشگیری کنیم و در صورت بروز تخلف با آن برخورد کنیم. پیشگیری بهتر از این است که منتظر باشیم که تخلفی صورت گیرد.»

ورود به مجلس به “پول‌های کثیف”

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان هفته گذشته (یک‌شنبه دهم مرداد) خرید و فروش رأی را “یکی از مشکلات عمده برگزاری انتخابات” خواند و ابراز تاسف کرد که این کار رواج زیادی پیدا کرده است.

به نوشته روزنامه شرق، جنتی در ادامه گفت: «همین مسئله باعث می‌شود مجلس شورای اسلامی، مرکزی برای سرمایه‌داران و پول‌داران باشد، یعنی هر کسی پول بیشتری دارد، می‌تواند مجلس برود که باید جلوی تمامی تخلفات در انتخابات گرفته شود.»

وزیر کشور اسفند ۹۳ نسبت به ورود “پول‌های کثیف” به حوزه قدرت و سیاست هشدار داد. این سخنان با واکنش تند بسیاری از اصول‌گرایان روبرو شد و رحمانی‌فضلی را به مجلس کشاند.

دولت حسن روحانی سال گذشته لایحه شفاف‌سازی منابع مالی انتخابات را به مجلس ارائه کرد اما اکثریت اصول‌گرای مجلس نهم با رأی ندادن به دو فوریت این لایحه در عمل جلوی تصویب آن پیش از انتخابات دوره دهم مجلس را گرفت.

در این لایحه، استفاده نامزدان انتخابات از “کمک‌های دستگاه‌های دولتی، نهادهای عمومی غیردولتی، مؤسسات، سازمان‌ها و شرکت‌هایی که به هر نحو و به هر مقدار از بودجه عمومی دولت و شهرداری‌ها استفاده می‌کنند” ممنوع اعلام شده بود.

در انتخابات دهمین دوره مجلس و پنجمین دوره مجلس خبرگان گزارش‌ها و اظهار نظرهای فراوانی درباره خرید رأی، به ویژه در حوزه‌های کوچک و سوءاستفاده از امکانات و نفوذ نهادهای حکومتی، نظیر سپاه پاسداران، بسیج و کمیته امداد منتشر شد که به اغلب آنها رسیدگی نشده است.

منبع دویچه وله

‎برسی مجدد

تلاش قاسم سلیمانی برای تاثیرگذاری در چینش کابینه عراق

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۶ مه (۲۶ اردیبهشت) گزارشی پیرامون گفت‌وگوها و مذاکرات قاسم سلیمانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *