‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / دیدار رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با مریم رجوی

دیدار رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با مریم رجوی

در گزارشی که سایت مجاهدین خلق ایران در روز یکشنبه (۳۱ ژوئیه / ۱۰ مرداد) منتشر کرده، آمده است که مریم رجوی، از رهبران مجاهدین، با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در شامگاه شنبه دیدار کرده و این دو با هم درباره بحران منطقه به گفتگو پرداخته‌اند. به نوشته خبرگزاری فارس، گزارش‌های منابع فلسطینی هم دیدار محمود عباس و مریم رجوی را تأیید می‌کنند.

طبق این گزارش، محمود عباس بر ضرورت مبارزه با بنیادگرایی و تروریسم در منطقه تاکید کرده و مریم رجوی نیز ضمن ابراز “همبستگی جنبش مقاومت فلسطینیان و رهبری آنان با جنبش مقاومت مردم ایران”، جمهوری اسلامی ایران را بانی ناآرامی‌‌های ناشی از فرقه‌گرایی، بنیادگرایی و تروریسم در تمام منطقه، بخصوص در عراق، سوریه، لبنان، یمن و فلسطین خوانده است.

مریم رجوی گفته است که جمهوری اسلامی امروز “در ضعیف‌ترین، شکننده‌ترین و خطیرترین وضعیت” قرار دارد. او واکنش “هیستریک” مقامات و رسانه‌های ایرانی به گردهمایی مجاهدین در روز ۹ ژوئیه را نشانه ضعیف بودن موقعیت جمهوری اسلامی دانسته است.

گردهمایی مجاهدین خلق ایران در تاریخ ۹ ژوئيه در پاریس با حضور چند تن از مقام‌های سیاسی پیشین جهان، از جمله ترکی فیصل، رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان سعودی، برگزار شد. به گزارش خبرگزاری رویترز، ترکی فیصل از “حمایت ایران از گروه‌های تروریستی و جدایی‌طلب منطقه” و “سیاست صدور انقلاب” بنیانگذار جمهوری اسلامی سخن گفته و پیش‌بینی کرده بود که “مبارزه مشروع” شورای ملی مقاومت دیر یا زود به نتیجه خواهد رسید. “شورای ملی مقاومت” از گروه‌های اصلی مخالف جمهوری اسلامی است که در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی از ائتلاف سازمان مجاهدین خلق و چند گروه دیگر مخالف جمهوری اسلامی تشکیل شد. مقامات ایران به شدت به برگزاری گردهمایی مجاهدین خلق در پاریس واکنش نشان دادند.

به گزارش سایت مجاهدین خلق، مریم رجوی همچنین گفته است که کشورهای منطقه و مردم ایران باید با هم “برای رهایی از یوغ بنیادگرایی” تلاش کنند. به نوشته “صراط نیوز” صائب عریقات، عضو ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین، هم در این دیدار شرکت داشته است.

واکنش ایران به دیدار عباس با رجوی

به گزارش خبرگزاری میزان، حسین شیخ‌الاسلام، مشاور وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به خبر دیدار رئيس تشکیلات خودگردان فلسطین با مریم رجوی، محمود عباس را “دست‌نشانده آمریکا” خواند و گفت: «اسناد همکاری او با آمریکا در لانه جاسوسی پیش از انقلاب کشف شد و مشخص شد که وی مامور سیا (CIA) است.»

شیخ‌الاسلام همچنین گفت که دیدار عباس با رجوی را تعجب‌برانگیز نمی‌داند: «اینکه یک جناح فلسطینی سازشکار با صهیونیست ها که با فشار آمریکایی ها تسلیم اسرائیل شده است امروز در مقابل خط مقاومت ایستادگی می کند و با عناصر تروریستی دیدار می کند دور از انتظار نیست.»

او شخصیت محمود عباس را “ظلم‌پذیر، متزلزل و ضعیف” خواند و گفت که با توجه به شخصیت او جمهوی اسلامی نباید در واکنش به این دیدار وارد عمل شود.

فعالان سازمان مجاهدین و جنبش الفتح فلسطینیان که محمود عباس از فعالان قدیمی آن است از پیش از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ با هم آشنایی داشته‌اند. در آن دوره گروهی از فعالان مجاهدین از آموزش‌های چریکی و مسلحانه فلسطینیان استفاده می‌کردند. اما روشن نیست که سیاستمداران کنونی فلسطینی تا چه حد در ارتباط با مجاهدین خلق هستند.

منبع دویچه وله

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *