‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / اوباما: با وجود توافق هسته‌ای وضعیت اضطراری علیه ایران تمدید می‌شود

اوباما: با وجود توافق هسته‌ای وضعیت اضطراری علیه ایران تمدید می‌شود

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، دستور اجرایی مربوط به “وضعیت اضطرارای ملی” علیه ایران را تمدید کرده و گفته است که با وجود “توافق هسته‌ای تاریخی” با ایران، این کشور همچنان تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا محسوب می‌شود.

آقای اوباما امروز چهارشنبه ۹ مارس در فرمانی، دستور اجرایی ۱۲۹۵۷ را که بیل کلینتون رئیس جمهور وقت آمریکا در سال ۱۹۹۵، برای تشدید تحریم‌ها علیه صنعت نفت ایران صادر کرده بود، یک سال دیگر تمدید کرد.

رئیس جمهور آمریکا در متن این فرمان گفته است که بعضی اقدامات و سیاست‌های دولت ایران همچنان “تهدیدی فوق‌العاده و غیر معمول برای امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا” محسوب می‌شود.

آقای اوباما می‌گوید به همین دلیل تصمیم گرفته که وضعیت فوق‌العاده ملی علیه ایران را با هدف اعمال تحریم‌هایی مشخص در واکنش به “تهدید‌های” این کشور تمدید کند.

او در نامه‌ای جداگانه به روسای مجلس نمایندگان و سنای آمریکا به اجرای توافق جامع هسته‌ای با ایران و رفع تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران اشاره کرده اما تاکید کرده است که تحریم‌های غیرهسته‌ای ایران همچنان پابرجا خواهد بود.

تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه هسته‌ای ایران از ۱۶ ژانویه سال ۲۰۱۶ (۲۶ دی) در پی گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی ایران به تعهداتش رفع شد.

با وجود این در طی سه دهه اخیر دولت آمریکا به دلیل “حمایت از تروریسم” و همین طور وضعیت حقوق بشر در ایران تحریم‌هایی علیه این کشور وضع کرده که می‌گوید ارتباطی با توافق هسته‌ای ندارد.

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *