‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / رد صلاحیت حسن خمینی نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی

رد صلاحیت حسن خمینی نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی

خبرگزاری‌ها و رسانه‌های داخلی به نقل از سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات خبر داده‌اند که صلاحیت ۴۵ درصد از داوطلبان مجلس خبرگان رهبری تائید شده است.

بر اساس این گزارش‌ها نام حسن خمینی نوه آیت‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی در میان تائیدصلاحیت‌‌شده‌ها نیست.

خبرگزاری ایسنا به نقل از سیامک ره‌پیک نوشته است که در مجموع صلاحیت ۳۷۳ کاندیدا بررسی شده که از این تعداد صلاحیت ۲۰۷ نفر رد و ۱۶۶ نفر تائید شده است.

خبرگزای تسنیم نیز به نقل از حسینعلی امیری قائم‌مقام و سخنگوی وزارت کشور خبر داده است که ۳۷ نفر از داوطلبان مجلس خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه استان تهران احراز صلاحیت شده‌اند.

او در خصوص اسامی تائید صلاحیت شده‌ها توضیحی نداده است اما برخی خبرگزاری‌ها و وب‌سایت‌ها از تائید نشدن صلاحیت حسن خمینی خبر داده‌اند از جمله خبرگزاری ایلنا که فهرست تعدای از تائید و رد صلاحیت‌ شده‌ها را منتشر کرده است.

زمزمه‌ها در خصوص رد صلاحیت نوه ۴۳ ساله آیت‌الله خمینی پس از آن شروع شد که رسانه‌های داخلی خبر دادند او در آزمون داوطلبان ورود به مجلس خبرگان رهبری شرکت نکرده است.

جا ماندن یا حضور نیافتن داوطلبانه حسن خمینی در این آزمون هم بحث دیگری بود. در حالی که علی خمینی برادر حسن حمینی اعلام کرد که هیچ دعوت‌نامه رسمی یا پیامکی برای حضور برادرش در این آزمون ارسال نشده است، نجات‌الله ابراهیمیان سخنگوی شورای نگهبان به خبرگزاری فارس گفت که «این شورا برای هیچ یک از داوطلبان خبرگان دعوت‌نامه ارسال نکرده و اطلاعیه رسمی فقهای شورای نگهبان به منزله دعوت رسمی از تمام داوطلبان بوده است».

آنطور که خبرگزاری ایلنا نوشته است علاوه بر حسن خمینی٬ حجت‌الاسلام رسول منتجب‌نیا قائم‌مقام حزب اعتماد ملی، آیت‌الله امجد نماینده پیشین مجلس خبرگان رهبری، حجت‌الاسلام مرتضی آقا‌تهرانی دبیر کل جبهه پایداری و آیت‌الله موسوی بجنوردی از روحانیون نزدیک به خانواده بنیانگذار جمهوری اسلامی از دیگر رد صلاحیت‌ شده‌های پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری هستند.

هیات مرکزی نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که رد صلاحیت شدگان مجلس خبرگان به مدت سه روز از هشتم تا دهم بهمن ماه فرصت دارند که شکایت خود را تحویل دهند.

اعتراض پنج هزار نامزد رد صلاحیت شده مجلس شورای اسلامی

بر اساس گزارش‌های منتشر شده پنج هزار نفر از داوطلبان شرکت در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که صلاحیت آنها از سوی هیات‌های نظارت شورای نگهبان رد شده یا احراز صلاحیت نشده است، درخواست تجدیدنظر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی گفته است که شورای نگهبان هنوز آخرین بررسی‌های مربوط به تائید و یا رد صلاحیت‌های کاندیداهای مجلس را به وزارت کشور نفرستاده است.

بر اساس این گزارش٬، شورای نگهبان ۱۵ بهمن ماه نتایج نهایی را اعلام خواهد کرد.

گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد که بیش از نیمی از نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی که بیشتر آنها را چهره‌های موسوم به اصلاح‌طلب تشکیل می‌دهند رد صلاحیت شده‌اند.

رد صلاحیت گسترده مورد اعتراض مقام‌های سیاسی و گروه‌های مختلف قرار گرفته است؛ از جمله حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران نیز از این رد صلاحیت‌های گسترده انتقاد کرده است.

مصطفی تاج‌زاده عضو زندانی جبهه مشارکت نیز در نامه‌ای از زندان اوین به آیت‌الله خامنه‌ای نوشته است که مسیر را برای برگزاری رقابت سالم فراهم کند.

او که معاونت سیاسی وزارت کشور را در دولت محمد خاتمی بر عهده داشت با اشاره به حمایت‌های رهبر جمهوری اسلامی از محمود احمدی‌نژاد و یک‌دست کردن حاکمیت در آن دوران، نوشته است که اکنون هنگام جبران آن خطاها است.

آیت الله خامنه‌ای کمتر از یک هفته پیش و در سخنانی در جمع دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در پاسخ به انتقادهای صورت گرفته در خصوص رد صلاحیت‌های گسترده همه را به تمکین از قانون و «توهین نکردن به نهادهای قانونی» فرا خواند و به همه توصیه کرد مراقب کسانی که وارد این مجالس می‌شوند باشند و هر کسی را به آنها نفرستند چون این موضوع «شوخی» نیست.

او پیش‌تر در سخنانی از ترکیب فعلی مجلس شورای اسلامی که اکثریت آن را اصول‌گرایان تشکیل می‌دهند، تمجید کرده بود.

منبع کیهان لندن

‎برسی مجدد

عراق بدنبال تشکیل دولتی مستقل از ایران

مذاکرات سیاسی بین احزاب عراقی که به پارلمان راه یافته‌اند افزایش یافته و از جمله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *