‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / نامه ظریف به دبیرکل سازمان ملل: هیچ علاقه‌ای به بالا گرفتن تنش در همسایگی خود نداریم

نامه ظریف به دبیرکل سازمان ملل: هیچ علاقه‌ای به بالا گرفتن تنش در همسایگی خود نداریم

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نامه‌های جداگانه‌ای خطاب به دبیر کل سازمان ملل متحد، دبیر کل سازمان همکاری‌های اسلامی و وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان ملل درباره مسائل میان ایران و عربستان ارسال کرده است.

در این نامه که امروز ۱۹ دی ماه (۹ ژانویه) منتشر شده است، آمده است که ایران علاقه‌مند به افزایش تنش با عربستان سعودی نیست.

تنش در روابط دو کشور پس از آن بالا گرفت که در پی اعدام یک روحانی شیعه در عربستان سعودی، معترضان به این اقدام به اماکن دیپلماتیک عربستان در ایران حمله کردند و سفارت عربستان را به آتش کشیدند. به دنبال این حمله، ریاض روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد و ۴۸ ساعت به دیپلمات های ایرانی برای خروج از عربستان فرصت داد. بیشتر بخوانید: تنش ایران و عربستان و یارگیری‌ها در منطقه

وزیر امور خارجه ایران در نامه خود گفته است “دولت ایران با صراحت حمله به سفارت و کنسولگری عربستان در ۱۲ دی ماه را محکوم” و “در بالاترین سطح، اراده خود برای مجازات متخلفان بر اساس قانون” اعلام کرده است.”

در نامه ارسال شده وزیر خارجه ایران از “حمله نظامی علیه اماکن دیپلماتیک ایران در یمن و حمایت از تروریست ها در حمله به این اماکن در کشورهای دیگر، بدرفتاری مداوم با زائران ایرانی، نفرت پراکنی در خطبه های سخنرانان رسمی سعودی نه تنها علیه ایران بلکه علیه تمام مسلمانان شیعه، گردن زدن غیر قابل توجیه و تحریک کننده علمای شیعه و بالاخره تحریک جنگ اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران” توسط دولت عربستان سعودی، انتقاد شده است.

آقای ظریف در این نامه اطلاع داده که رئیس جمهور ایران و شخص او “از اولین روزهای پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ “پیام های عمومی و خصوصی مبنی بر آمادگی برای گفت و گو و زمینه سازی ثبات منطقه ای و مبارزه با خشونت و افراط گرایی به عربستان ارسال” کرده اند.

وزیر امور خارجه ایران گفته “عربستان سعودی باید دست به انتخابی بسیار مهم بزند. آنها می توانند به حمایت از تروریست های افراطی و ترویج نفرت فرقه ای ادامه دهند یا راه حسن همجواری و ایفای نقش سازنده در ثبات منطقه ای را انتخاب کنند. امیدواریم عربستان سعودی نسبت به پیمودن راه خرد متقاعد شود.”

منیع بی بی سی

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *