‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / رویترز : بهره‌برداری روحانی و هاشمی از برجام در انتخابات

رویترز : بهره‌برداری روحانی و هاشمی از برجام در انتخابات

سانه انگلیسی در گزارشی از فضای انتخابات ایران به طور ضمنی به استفاده هاشمی رفسنجانی از قدرت خود برای پیروزی در انتخابات و نگرانی قدرت گیری فتنه گران از سوی اصولگرایان خبر داد.
خبرگزاری انگلیسی «رویترز» در تحلیلی با اشاره به ثبت نام ۱۲ هزار داوطلب شرکت در انتخابات مجلس ایران که قرار است اسفند ماه سال جاری برگزار شود، نوشت: حضور حدود ۱۲ هزار داوطلب شرکت در انتخابات فوریه ۲۰۱۶ مجلس ایران (اسفند ۹۵) آنطور که تلویزیون دولتی این کشور گزارش کرده است، حد نصابی از حیث تعداد شرکت کنندگان در انتخابات مجلس جمهوری اسلامی است.
رویترز در ادامه نوشت: «حسن روحانی» رییس جمهور میانه‌روی ایران که در انتخابات ۲۰۱۳ پیروز انتخابات شد و قهرمان توافق هسته‌ای ایران با غرب در جولای با قدرت‌های جهانی شد، امید دارد یارانش کنترل ۲۹۰ صندلی مجلس را در دست گرفته و به سلطه فراکسیون اصولگرایان خاته بخشند.
بر این اساس، حمایت مجالس به روحانی قدرت مستحکم‌تری را برای پیشبرد اصلاحات خواهند داد اما در جناح مقابل،اصولگرایان ایران نسبت به وقوع فتنه بالقوه، اصطلاحی که به اعتراض اردوگاه اصلاحات در جریان اعتراض به انتخابات سال ۲۰۰۹ ریاست جمهوری داده شد،سخن می‌گویند.
رویترز در خاتمه نوشت: روحانی همراه با متحد قدرتمندش اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس جمهور ادوار گذشته ایران، به امید پیروزی اکثریتی در انتخابات به واسطه محبوبیت ایجاد شده از توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌های اقتصادی هستند.
«علی واعظ» از کارشناسان رسانه‌های فارسی زبان آمریکا نیز چندی قبل در گفت‌و‌گو با شبکه «دویچه وله» آلمان در این باره گفت: «انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی و خبرگان از مهمترین رویدادهای تاریخ جمهوری اسلامی ایران است اما انتخابات مجلس شورای اسلامی نسبتا مهمتر است زیرا زمینه ساز انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ در ایران است. واقعیت این است که اگر روحانی رییس جمهور ایران و یارانش در انتخابات مجلس شورای اسلامی پیروز شوند، آن‌گاه موقعیتی بهتر برای به چالش کشاندن دیگران دارد.
واعظ در خاتمه افزود: «اما اگر خلاف آن اتفاق بیافتد، روحانی به عنوان رییس جمهور رفتنی، احتمالا انتخابات آتی ریاست جمهوری را نیز از دست می‌دهد. در مجموع این انتخابات در برگیرنده سئوالی مهم مبنی بر این است که کدام خط فکری جمهوری اسلامی سرانجام برتری خواهد یافت. »

منبع مرکز دمکراسی برای ایران

‎برسی مجدد

عراق بدنبال تشکیل دولتی مستقل از ایران

مذاکرات سیاسی بین احزاب عراقی که به پارلمان راه یافته‌اند افزایش یافته و از جمله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *