‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / بیش از ۱۲ هزار نفر در انتخابات مجلس ایران ثبت نام کردند

بیش از ۱۲ هزار نفر در انتخابات مجلس ایران ثبت نام کردند

ا پایان مهلت ثبت نام داوطلبان دوره دهم انتخابات مجلس ایران، ۱۲ هزار و ۱۲۳ نفر در ۲۰۷ حوزه انتخابی نام‌نویسی کرده‌اند که بیشترین تعداد داوطلب در تاریخ انتخابات مجلس ایران است.

به گفته ستاد انتخابات وزارت کشور ایران بیش از ۱۲۰۰ نفر از داوطلبان این دوره زن هستند که تقریبا نیمی از آنها در استان تهران ثبت‌ نام کرده‌اند.

انتخابات مجلس شورای اسلامی هم‌زمان با خبرگان رهبری روز هفتم اسفندماه برگزار می‌‎شود.

هیئت‌های اجرایی وزارت کشور ایران از امروز شنبه پنجم دی ماه روند بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس را آغاز کرده‌اند. بعد از ده روز این هیئت‌ها فهرست داوطلبان را به شورای نگهبان می‌دهند تا بررسی صلاحیت آنها در هیئت‌های نظارت این شورا آغاز شود.

بیشتر بخوانید: چند وزیر خاتمی و احمدی‌نژاد در آخرین روز برای نامزدی مجلس ثبت نام کردند

شمار داوطلبان انتخابات مجلس در این دوره بیش از دو برابر دوره قبلی (سال ۱۳۹۰) است که ۵۴۰۰ نفر در آن داوطلب شده بودند. تعداد داوطلبان خبرگان هم در این دوره نسبت به دوره‌های قبلی به شدت افزایش یافته است.

این آمار واکنش احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان انقلاب اسلامی را به دنبال داشت که از افزایش تعداد داوطلبان ابراز تاسف کرد.

محمد یزدی، رئیس مجلس خبرگان و عضو دیگر شورای نگهبان هم از آمار بالای داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس خبرگان انتقاد کرده و گفته بود اهداف دیگری پشت‌پرده این ثبت‌نام‌ها وجود دارد.

این اولین انتخابات مجلس شورای اسلامی از زمان ریاست جمهوری حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ است.

در سه دوره قبلی مجلس که با دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد هم ‌زمان بود، اصولگرایان در قالب گروه‌ها و فراکسیون‌های مختلف اکثریت مجلس را به دست داشتند.

در حال حاضر تعداد نمایندگان مجلس ایران ۲۹۰ نفر است. بر اساس قانون اساسی هر ‪ ۱۰‬ سال یک‌ بار (از زمان همه‌رسی سال ۱۳۶۸) و “با در نظر گرفتن عوامل انسانی، سیاسی، جغرافیایی” امکان افزودن حداکثر ۲۰ نماینده به تعداد نمایندگان وجود دارد.

منبع بی بی سی

‎برسی مجدد

تلاش قاسم سلیمانی برای تاثیرگذاری در چینش کابینه عراق

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۶ مه (۲۶ اردیبهشت) گزارشی پیرامون گفت‌وگوها و مذاکرات قاسم سلیمانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *