‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / محکومیت مجدد نقض حقوق بشر در ایران

محکومیت مجدد نقض حقوق بشر در ایران

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد. این قطعنامه که پیش‌نویس آن توسط کانادا تهیه شده و در ۲۸ آبان ماه در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شده بود روز پنج‌شنبه ۱۷ دسامبر در مجمع عمومی با ۸۱ رای موافق، ۳۷ رای مخالف و ۶۷ رای ممتنع، جمهوری اسلامی ایران را به نقض حقوق بشر محکوم کرد.
به گزارش خبرگزاری رویترز در این قطعنامه از تهران به دلیل افزایش فشارها بر فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران انتقاد و از افزایش حکم اعدام‌ها در ایران «عمیقا » ابراز نگرانی شده است.

در این قطعنامه غیر الزام‌آور در عین حال از تلاش‌های دولت حسن روحانی برای کاهش نابرابری‌ها به ویژه «رفع تبعیض علیه زنان و اقلیت‌های قومی» و تلاش برای «افزایش آزادی بیان و عقیده» استقبال شده است.

ایران در واکنش به این قطعنامه آن را «غرض‌ورزانه، ریاکارانه و حرکتی غیرقابل دفاع» دانسته و گفته است که تصویب این قطعنامه درست هنگامی صورت می‌گیرد که تهران سیاست تعامل سازنده با جهان را در پیش گرفته است.

قطعنامه محکومیت نقض حقوق بشر در ایران از تهران می‌خواهد به «محدودیت‌های گسترده و جدی در قانون و در عمل برای آزادی بیان، ابراز عقیده و حق برگزاری تجمع‌های مسالمت آمیز شهروندان پایان دهد».

این قطعنامه همچنین از اعدام کسانی که به هنگام ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال بوده‌اند، انتقاد کرده است.

پیش از تصویب این قطعنامه، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل نیز در مهر ماه سال جاری و در گزارش سالانه خود از ایران به دلیل «نقض گسترده حقوق بشر» انتقاد کرده بود.

منبع کیهان لندن

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *