‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / “دلسردی عمیق” مرکل از تغییر نکردن موضع ایران درباره اسرائیل

“دلسردی عمیق” مرکل از تغییر نکردن موضع ایران درباره اسرائیل

صدراعظم آلمان، آنگلا مرکل در کنفرانس خبری دوشنبه ۳۱ اوت در برلین از عدم تغییر موضع ایران در مورد اسرائیل انتقاد کرد.

او با اشاره به توافق حاصل شده میان کشورهای عضو گروه ۵+۱ و ایران بر سر برنامه اتمی جمهوری اسلامی گفت: «به اعتقاد من قابل پذیرش نیست که ایران مانند سابق در مورد اسرائیل سخن می‌گوید.»

صدراعظم آلمان تصریح کرد، از اینکه در موضع ایران در به رسمیت شناختن کشور اسرائیل تغییری دیده نمی‌شود “عمیقا دلسرد” شده است.

دولت ایران هفته گذشته برنامه سفر ارکستر سمفونی برلین به تهران را به دلیل تابعیت اسرائیلی رهبر این ارکستر، دانیل بورن‌بایم لغو کرد.

دانیل بورن‌بایم‌‌، پیانیست چیره‌دست و یکی از مشهورترین رهبران ارکستر جهان، متولد آرژانتین است و تابعیت اسرائیلی و فلسطینی دارد.

این هنرمند سرشناس از منتقدان سیاست‌های دولت اسرائيل در سرزمین‌های اشغال‌شده فلسطینیان است.

او از جمله در سال ۲۰۰۸ یک کنسرت خیریه برای کمک به کودکان غزه در رام‌الله برگزار کرد.

پارلمان دولت خودگردان فلسطین در همان سال به پاس تلاش‌های دانیل بورن‌بایم برای برقراری صلح در خاورمیانه “تابعیت افتخاری فلسطین” را به او اعطا کرد.

با این حال جمهوری اسلامی پس از لغو کنسرتی به رهبری او در تهران اعلام کرده است که “ایران، اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و با هنرمندان اسرائیلی همکاری نمی‌کند”.

استقبال آلمان از همکاری سازنده برای پایان بحران سوریه

صدراعظم آلمان در نشست خبری دوشنبه همزمان تصریح کرد که این کشور از مشارکت سازنده ایران در مذاکرات صلح سوریه استقبال می‌کند.

او در این مورد افزود: «من تصور می‌کنم که ایران نفوذ زیادی بر آنچه در سوریه رخ می‌دهد دارد. و [ما] از هر کس که بتواند مشارکت سازنده‌ای در مذاکرات صلح داشته باشد استقبال ‌می‌کنیم.»

کشورهای غربی انتظار دارند که ایران نقشی دیپلماتیک برای پایان دادن به بحران سوریه بر عهده گیرد. جمهوری اسلامی ایران در کنار روسیه از مهترین متحدان اسد به شمار می‌رود.

با این حال رئیس‌جمهور آمریکا پایان ماه اوت گفته بود که حامیان اسد متوجه شده‌اند که شرایط به نفع اسد نیست و وقتی پای او به میان می‌آید چندان هم احساساتی نمی‌شود. آمریکا و کشورهای غربی برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه، طرح گذار سیاسی در این کشور “بدون بشار اسد” را دنبال می‌کنند.

منبع دویچه وله

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *