‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / اسرائیل: حملات اخیر در بلندی های جولان را ایران هدایت کرده

اسرائیل: حملات اخیر در بلندی های جولان را ایران هدایت کرده

ارتش اسرائیل ایران را به تلاش برای سازماندهی عملیات نظامی در مناطق اشغال شده بلندی‌های جولان سوریه متهم کرده است.

مقامات اسرائیلی روز یکشنبه ویدیویی را منتشر کردند که می گویند صحنه بمباران چهار نفر که از بلندی‌های جولان سوریه قصد داشتند به جولان تحت اشغال اسرائیل نفوذ کنند را نشان می دهد.

به گفته ارتش اسرائیل، این افراد در ماه آوریل گذشته از روستای دروزی نشین هدار در سوریه عازم خط حائل شده بودند تا در نزدیکی روستای دروزی نشین مجدل الشمس بر سر راه گشتی‌های اسرائیلی بمبگذاری کنند اما ارتش اسرائیل ناحیه را از هوا زیر نظر داشت و آن‌ها را بمباران کرد.

یک فرمانده ارتش اسرائیل گفته است که ایران در عملیات این نفوذی‌ها و چند مورد تلاش دیگر برای نفوذ در بلندی‌های جولان دست داشته است.

این مقام نظامی که نامش فاش نشده گفته است: “مواد منفجره به حزب الله لبنان تعلق داشت و قرار بود که از راه دور منفجر شود. ایران در پشت صحنه عملیات بود.”

این مقام نظامی می گوید تمام حملاتی که در ظرف دو سال گذشته در نواحی شمالی اسرائیل و بلندی‌های جولان رخ داده است را ایران هدایت کرده است.

اسرائیل از زمان شروع جنگ داخلی سوریه چند حمله به داخل این کشور از جمله در منطقه بلندی‌های جولان انجام داده است، از جمله در ماه ژانویه سال میلادی جاری که یک هلی‌کوپتر اسرائیلی با راکت خودروهای حامل شش عضو حزب‌الله لبنان و یک فرمانده ایرانی را در جولان سوریه هدف قرار داد.

ایران تایید کرد که در آن حمله یکی از فرماندهان سپاه پاسداران به نام سرتیپ محمدعلی الله‌دادی کشته شد. منابع اسرائیلی گفتند که افراد هدف گرفته شده مشغول عملیات تجسسی برای انجام یک حمله علیه اسرائيل بودند.

اما سپاه پاسداران گفته بود سرتیپ الله‌دادی “برای کمک به دولت و ملت سوریه در مقابله با تروریست‌های تکفیری – سلفی به این کشور عزیمت کرده بود.”

ساعاتی پیش از آن حمله، موشه یعلون وزیر دفاع اسرائیل به سوریه و ایران هشدار داده بود از ارسال سلاح پیشرفته برای حزب الله خودداری کنند. ایران کمک به حزب الله لبنان را حمایت از یک جنبش مقاومت مردمی توصیف می کند و اسرائیل را متهم به تروریسم می کند.

منبع بی بی سی

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *