‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / کنفرانس خبری اوباما در مورد توافق اتمی ایران

کنفرانس خبری اوباما در مورد توافق اتمی ایران

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا امروز چهارشنبه ۱۵ ژوئیه (۲۴ تیر) در واشنگتن در یک کنفرانس خبری شرکت کرد و به پرسش‌های خبرنگاران مورد توافق هسته‌ای با ایران پاسخ داد.

او ضمن تشریح توافق اتمی به دست آمده با ایران گفت که این توافق آمریکا و جهان را امن تر می کند.

آقای اوباما گفت که اولویت اصلی در مواجهه با ایران جلوگیری از دست یابی این کشور به سلاح اتمی بود که توافق هسته ای اخیر این هدف را تأمین می کند.

رئیس جمهور آمریکا گفت که ایران بدون بمب اتمی هم اختلافاتی با آمریکا خواهد داشت و مشکلاتی برای این کشور ایجاد خواهد کرد… “اما من و متخصصان هسته ای به شما اطمینان می دهیم که ایران با این توافق به بمب اتمی دست نخواهد یافت”.

آقای اوباما گفت که امیدوار است پس از این توافق، تعامل با ایران را ادامه دهد و این کشور را تشویق کند که رفتارهایش را در منطقه تغییر دهد.

او گفت که ممکن است در مورد بحران های عراق، سوریه یا یمن هم بتوان با ایران همکاری کرد.

انتقادها

رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران گفت که رهبران ایران هم مثل سیاستمداران در هر جای دیگر دنیا، می خواهند وانمود کنند که همه چیز به نفع آنها تمام شده است، اما واقعیت در متن قرارداد آمده و قابل مراجعه است.

آقای اوباما گفت که انتظار دارد کنگره آمریکا توافق اتمی با ایران را بر اساس واقعیت ها بررسی کند، اما می داند که ملاحظات سیاسی هم در این امر دخالت خواهد داشت.

رئیس جمهور آمریکا گفت که انتقادات زیادی از توافق شنیده است، اما هیچ یک از منتقدان گزینه بهتری پیشنهاد نمی دهد.

او گفت که اصولا دو راه وجود دارد: مسئله هسته ای ایران یا با دیپلماسی حل می شود یا با جنگ. این تنها گزینه های روبروی ما بوده است.

آقای اوباما گفت عده ای ممکن است معتقد باشند که می شد توافق بهتری به دست آورد که در آن ایران هیچ فعالیت هسته ای نداشته باشد. اما مشکل این نظر اینجاست که این نظر جامعه بین المللی نیست. جامعه بین المللی معتقد است که ایران حق دارد برنامه صلح آمیز هسته ای داشته باشد. آنچه ایران نباید داشته باشد، سلاح هسته ای است.

رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به این نگرانی که ایران ممکن است پنهانی به سمت سلاح اتمی برود گفت که بر اساس تعهداتی که ایران پذیرفته، تمام معادن اورانیوم این کشور تحت نظر خواهد بود و در صورتی که بخشی از این اورانیوم بخواهد به مسیر مخفی برود، جامعه بین المللی متوجه خواهد شد.

او تأکید کرد که اگر ایران از تعهدات خود تخطی کند، تحریم های بین المللی به جای خود باز می گردد و جامعه بین المللی از تخطی ایران آگاه خواهد شد.

آقای اوباما گفت که این دقیق ترین سیستم بازرسی ای است که برقرار شده است.

او گفت که اگر ایران بخواهد به سمت دست یافتن به سلاح اتمی برود، دنیا یک سال فرصت خواهد داشت که جلوی آن را بگیرد.

تحریم های تسلیحاتی

رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به سئوالی در مورد رفع تحریم های تسلیحاتی ایران گفت مکانیسم هایی تحت قوانین بین المللی و از جمله در همین توفق وجود دارد که می توان با آن جلوی ارسال احتمالی سلاح از ایران به همپیمانانش مثل حزب الله لبنان یا حوثی های یمن را گرفت.

او گفت که برای سلاح های معمولی پنج سال و برای سلاح های بالستیک به مدت هشت سال محدودیت هایی علیه ایران اعمال می شود.

آقای اوباما گفت که قطعنامه های دیگری هم وجود دارد که می توان با اتکا به آنها ارسال سلاح از ایران برای گروه هایی مثل حزب الله را گرفت.

سوریه و عراق

از آقای اوباما پرسیده شد که آیا حاضر است با ایران در مورد سوریه و داعش همکاری کند.

او گفت که عقیده دارد که مشکل سوریه بدون همکاری روسیه، عربستان، ترکیه و ایران حل نخواهد شد.

رئیس جمهور آمریکا گفت که ایران باید بخشی از مذاکرات در مورد سوریه باشد.

او تأکید کرد که انتظار ندارد روابط با ایران به سرعت عادی شود، بنابراین امکان همکاری عادی و مستقیم مثلا در مبارزه با داعش وجود ندارد. اما تأکید کرد که ایران در عراق نفوذ گسترده ای دارد و مقامات عراقی می توانند با مقامات ایران گفت و گو کنند.

آمریکایی های زندانی در ایران

آقای اوباما در پاسخ به سئوالی در مورد حصول توافق با ایران در حالی که چند آمریکایی در ایران زندانی هستند گفت که هیچ کس از زندانی بودن این افراد راضی نیست و مقامات آمریکایی تمام تلاش خود را برای آزادی آنها می کنند.

او گفت که اگر توافق با ایران به آزادی این زندانیان گره زده می شد، ممکن بود که ایران به این نتیجه برسد که با زندانی کردن چند آمریکایی دیگر خواهد توانست امتیازات بیشتری بگیرد.

منبع بی بی سی

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *