‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / پادشاه عربستان: پول لغو تحریم را خرج دامن زدن به آشوب نکنید

پادشاه عربستان: پول لغو تحریم را خرج دامن زدن به آشوب نکنید

در حالی که برخی از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس از توافق اتمی ايران با گروه ۵+۱ استقبال کرده‌اند، پادشاه عربستان روز سه‌شنبه به دولت ایران تذکر داد که پول‌های آزادشده پس از لغو تحریم‌ها را «خرج دامن زدن به آشوب‌های مداخله‌جویانه» نکند.

بر اساس گزارش کاخ سفید، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، شامگاه سه‌شنبه، ۲۳ تیرماه، در تماسی تلفنی با ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، با او درباره توافق هسته‌ای ایران گفت‌وگو کرد.

طبق این گزارش، آقای اوباما در این تماس تأکید کرده است که آمریکا همچون همیشه خود را به همکاری با شرکایش در منطقه خاورمیانه برای «مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران» متعهد می‌‌داند.

در همین حال، به گزارش خبرگزاری دولتی عربستان، ملک سلمان، پادشاه عربستان، نیز به دولت ایران هشدار داده است که مبادا پول‌های آزادشده پس از لغو تحریم‌ها را «خرج دامن زدن به آشوب‌های مداخله‌جویانه» کند.

ساعاتی پس از توافق اتمی وین برخی از مقامات جمهوری اسلامی و شخصیت‌های سیاسی از تاثیر این توافق بر تحولات منطقه سخن گفتند.

در همین حال صادق خرازی، سفیر سابق ایران در فرانسه، روز سه‌شنبه گفت که عربستان به ایران پیشنهاد داده که «شما سوريه را رها کنيد تا ما هم یمن را رها کنیم».

یک روز پس از این سخنان اما اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده سابق نیروی انتظامی، که رسانه‌های ایران از او به عنوان «مسئول ستاد پشتیبانی مردمی یمن» نام می‌برند گفت: «در حوزه دیپلماسی رسمی هیچ نامه‌ای ارسال نشده است، اما می‌‌توان این فرضیه را گرفت که در حوزه دیپلماسی پنهان عربستان از طریق رابطین درخواست کرده است که جمهوری اسلامی… ماجرا را حل و فصل نماید.»

در همین حال حسن روحانی، رئیس جمهور، در سخنان خود پس از اعلام رسمی توافق در وین تاکید کرد که «ایران به دنبال فشار بر کشورهای منطقه نبوده و نخواهد بود».

عربستان سعودی ایران را به دخالت در حوادث یمن و حمایت از شبه ‌نظامیان حوثی متهم می‌کند، اما ایران ضمن اعتراض به مداخله نظامی عربستان در یمن این اتهام را رد کرده و می‌گوید حمایتش از شیعیان حوثی در حد کمک‌های بشردوستانه است.

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *