‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / عراقچی: ممکن است سه شنبه شب نیز توافق نشود، دو اختلاف هنوز باقیمانده

عراقچی: ممکن است سه شنبه شب نیز توافق نشود، دو اختلاف هنوز باقیمانده

ا آنکه برخی گزارش ها می گویند ممکن است در روز دوشنبه خبر توافق ایران و قدرت های جهانی در وین بر سر برنامه اتمی ایران اعلام شود، اما به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه ایران به خبرنگاران در وین گفت که هنوز مشکلاتی باقی مانده و «قول» نمی دهد که دوشنبه شب و یا حتی سه شنبه شب توافق حاصل شود

مذاکرات فشرده ایران و قدرت‌های جهانی تا ساعات اولیه روز دوشنبه و پیش از آخرین مهلت تمدید شده سیزدهم ژوئیه (۲۲ تیر ماه) در پایتخت اتریش ادامه یافت.

پایان دوشنبه، چهارمین ضرب الاجل اعلام شده در هفته های اخیر برای مذاکرات اتمی ایران است.

او گفت مذاکرات «تا نزدیک چهار صبح مذاکرات ادامه داشت و امروز هم ادامه خواهد داشت.»

آقای عراقچی گفت: «هنوز مشکلاتی وجود دارد که تا حل نشود نمی توانیم اعلام توافق کنیم.»

او اما گفت پیشرفت های خوبی در روزهای اخیر حاصل شده و «جای امیدواری» وجود دارد.

به گزارش نیلوفر پورابراهیم، خبرنگار صدای آمریکا، وانگ یی، وزیر امورخارجه چین که به وین رفته است، گفت: «ما مشورت‌های فشرده‌ای در طول روزهای گذشته داشتیم و به پیشرفت‌های تازه‌ای دست یافتیم. در این مرحله آخر مذاکرات چین باور دارد که توافق نمی‌تواند ناقص باشد و همه شرایط برای رسیدن به توافق مهیاست. وزرای خارجه یکبار دیگر در وین جمع شده‌اند که مذاکرات را به پایان برسانند.»

وزیر امورخارجه چین گفت: «فکر می‌کنم نباید تاخیر بیشتری در این زمینه صورت گیرد.»

روز یکشنبه جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران با تکان دادن یک سند، از بالکن هتل کوبورگ به خبرنگاران گفت که «ما هنوز کار داریم.» او همچنین گفت روز دوشنبه به تهران بر نمی گردد.

در همین حال علیرضا میریوسفی، از مقامات ایرانی در وین روز یکشنبه گفت اعلام توافق یک صد صفحه ای از لحاظ لجستیکی در روز یکشنبه امکان پذیر نیست. خبرگزاری آسوشیتدپرس اولین خبرگزاری بود که گزارش داد اعلام توافق روز دوشنبه صورت می گیرد.

دو اختلاف هنوز باقیمانده

روزنامه وال استریت ژورنال گزارش می دهد که دیپلمات های اروپایی در وین گفتند که مذاکرات اتمی ایران و شش قدرت جهانی به نقطه «پذیرش» و یا «رد» توافق رسیده است. آنها هشدار داده اند که اگر تا دوشنبه شب توافق نشود، دیپلماسی با ایران ممکن است شکست بخورد.

خبرنگار نیویورک تایمز در ایران روز دوشنبه در توییتر نوشت صدا و سیمای جمهوری اسلامی گزارش داد لغو تحریم های تسلیحاتی علیه ایران و نام مسئولانی که در فهرست سیاه هستند، هنوز دو مورد باقیمانده در مذاکرات است.

او همچنین به نقل از صدا و سیما گزارش داد که «یک اعلامیه» در مورد «برنامه جامع اقدام مشترک» (توافق نهایی اتمی) روز دوشنبه صادر می شود.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفت ممکن است یک نشست میان وزیران خارجه کشورهای پنج به علاوه یک با وزیر امورخارجه ایران در روز دوشنبه برگزار شود.

از سوی دیگر خبرگزاری شینهوا می گوید یک دیپلمات اتریشی روز یکشنبه گفت که دولت این کشور برای پایان گفتگوهای اتمی ایران و قدرت های جهانی در تدارک برگزاری یک مراسم است که خبرنگاران نیز به آن دعوت می شوند.

آخرین دور از گفتگوهای ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به همراه آلمان، با هدف رسیدن به توافق نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران پیش از ضرب الاجل از پیش تعیین شده، از ۲۷ خرداد ماه در هتل کوبورگ وین آغاز شد، و روز یکشنبه هجدهمین روز خود را پشت سر گذاشت.

ایران و شش کشور عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، سوم آذر ۱۳۹۲ در ژنو سوئیس به توافقی اولیه برای حل پرونده هسته‌ای ایران دست یافتند، که قرار بود ظرف یک سال به توافق نهایی تبدیل شود. این مهلت بعداً تا پایان ماه ژوئن سال جاری (نهم تیر ماه ۱۳۹۴) تمدید شد.

با فرا رسیدن ضرب الاجل ۳۰ ژوئن و باقی ماندن برخی اختلافات عمده، دو طرف تصمیم گرفتند این گفتگوها را همچنان تا هفتم ژوئیه (۱۶ تیر ماه) تمدید کنند. این تاریخ نیز سپری شد و پس از آن، گفتگوها به صورت روز به روز ادامه یافت.

در نهایت طرفین دوشنبه سیزدهم ژوئیه (۲۲ تیر ماه) را به عنوان مهلت تکمیل نگارش متن توافق جامع اعلام کردند، و بر همین اساس گفتگوها در وین در سطوح مختلف تا ساعات پایانی روز یکشنبه برای رسیدن به این هدف در هتل کوبورگ ادامه یافت.

یک مقام ارشد وزارت خارجه ایالات متحده بعد از ظهر یکشنبه گفت، ما هرگز درباره زمانبندی مذاکرات گمانه‌زنی نکرده‌ایم و الان هم این کار را نمی‌کنیم؛ به ویژه با در نظر گرفتن این واقعیت که «مسائل عمده‌ای» باقی مانده که باید در این گفتگوها حل و فصل شوند.

از سوی دیگر سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه بار دیگر به وین بازگشت. وزیر امور خارجه چین نیز به وین بازگشته است. آنها گفته بودند در صورتی که طرفین به توافق نزدیک باشند، به وین باز خواهند گشت.

فیلیپ هاموند وزیر خارجه بریتانیا نیز که روز شنبه وین را به مقصد لندن ترک کرد، گفته است صبح روز دوشنبه به محل مذاکرات بر خواهد گشت.

جان کری و محمدجواد ظریف وزیران خارجه ایالات متحده و ایران که در این مدت بارها با یکدیگر گفتگو کرده‌اند، عصر یکشنبه نیز بار دیگر به گفتگو نشستند. پس از دیدار، ظریف از بالکن هتل کوبورگ در پاسخ به پرسش خبرنگاری که پرسید آیا مذاکرات فردا نیز تمدید خواهد شد، گفت «تمدید نخواهیم داشت.»

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز یکشنبه شب در مراسمی در تهران گفت «خدا را شکرگزارم، به وعده‌ای که در انتخابات راجع به حل و فصل مساله هسته‌ای دادم عمل کردم.»

در صورت حصول توافق نهایی، محدودیت‌های گسترده‌ای بر روی برنامه هسته‌ای ایران اعمال خواهد شد و در ازای آن، بخشی از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران لغو خواهد شد.

منیع صدای آمریکا

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *