‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / دادگاه رسیدگی به اتهام‌های مرتضوی در سازمان تامین اجتماعی برگزار شد

دادگاه رسیدگی به اتهام‌های مرتضوی در سازمان تامین اجتماعی برگزار شد

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام‌های سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران و مدیرعامل سابق سازمان تامین اجتماعی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری‌ها قرار است در دور تازه جلسات دادگاه به دو پرونده تشکیل شده برای آقای مرتضوی در ماجرای کهریزک و سازمان تامین اجتماعی رسیدگی شود اما امروز فقط فرصت شد موضوع اتهام‌های آقای مرتضوی در زمان مدیریت او بر سازمان تامین اجتماعی مطرح شود.

جلسه امروز، پنج اردیبهشت، به صورت غیرعلنی در شعبه ۷۹ دادگاه کیفری تهران برگزار و تاریخ بعدی برگزاری دادگاه دوشنبه این هفته اعلام شده است.

پرونده تامین اجتماعی

آقای مرتضوی با استناد به گزارش تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تامین اجتماعی به دادگاه احضار شده است.

او در حال حاضر با قرار کفالت دو میلیارد تومانی آزاد است.

هیات تحقیق و تفحص مجلس، مدیرعامل وقت این سازمان را به چند موضوع از جمله “سوءاستفاده از منابع این سازمان”، “پرداخت هدیه به نمایندگان، مقام‌های ارشد دولت محمود احمدی‌نژاد و برخی رسانه‌ها” و همین‌طور “امضای قرارداد غیرقانونی با بابک زنجانی، سرمایه‌دار زندانی” متهم کرده است.

عضی از نمایندگان مجلس ماه پیش اعتراض کردند که دستگاه قضایی به پرونده سعید مرتضوی در سازمان تامین اجتماعی رسیدگی نمی‌کند.

شماری از کارگران ایرانی تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هم آقای مرتضوی را به “خیانت در امانت” متهم و از او شکایت کرده‌اند.

اما امروز مصطفی ترک‌همدانی، وکیل کارگران شاکی پرونده تامین اجتماعی گفته “با وجود دریافت دعوت‌نامه و احضاریه از دادگاه، به هیچ کدام از وکلای شاکیان اجازه ورود به دادگاه داده نشده است.”

رونده کهریزک

رسیدگی به نقش آقای مرتضوی در پرونده کهریزک و سازمان تامین اجتماعی از چند سال پیش آغاز شده است اما تا کنون حکم قطعی برای این دو پرونده صادر نشده است.

در پرونده کهریزک، دیوان عالی کشور حکم آقای مرتضوی برای انفصال دائم از خدمات قضایی و ۵ سال انفصال از خدمات دولتی را تایید کرد اما از ۲۰۰ هزارتومان جریمه نقدی ایراد گرفت.

+ گزارش ویژه مجلس از نقش سعید مرتضوی در کهریزک

رسیدگی مجدد به موضوع جریمه نقدی، از مواردی است که قرار است در دادگاه تازه مطرح شود. همچنین به گزارش خبرگزاری فارس، پدر محسن روح الامینی یکی از کشته‌شدگان کهریزک شکایتی از آقای مرتضوی مطرح کرده است که باید در این دادگاه به آن رسیدگی شود.

با این حال در جلسه امروز دادگاه فقط به موضوع اتهام‌های آقای مرتضوی در سازمان تامین اجتماعی پرداخته شد.

بر اساس رای دیوان عالی ایران، آقای مرتضوی برای همیشه از قضاوت محروم شده است.

منبع بی بی سی

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *