‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / نامه دو کنشگر مدنى و دو بازیکن پیشین تیم ملى فوتبال ایران به فیفا

نامه دو کنشگر مدنى و دو بازیکن پیشین تیم ملى فوتبال ایران به فیفا

جناب آقای سپ بلاتر

ممانعت جمهوری اسلامی ایران از ورود زنان به استادیوم ها برای تماشای مسابقات فوتبال، که از سال ١٩٨٢ شروع شده است، ما را بر آن داشت تا از شما به عنوان عالیترین مقام فیفا برای رفع این ممنوعیت ناعادلانه کمک بخواهیم. اتخاذ چنین سیاستی برعلیه زنان ایران اخلاقا اشتباه، تبعیض‌آمیز و مخالف روح واساسنامهٔ فیفا و همچنین مغایر با قوانین حاکم بر سوییس و قوانین بین المللی است. فیفا وظیفه دارد که با هر گونه تبعیض و تعصب، از جمله محرومیت زنان از تماشای مسابقات فوتبال در ورزشگاه‌ها مقابله کنند.

اساسنامهٔ فیفا
تفکیک جنسیتی و تبعیض بر ضد زنان بر خلاف تعهدات بین المللی و روح وحدت بخش ورزش است که لازمه ی هر”بازی زیبا” است. چنین تبعیضی همچنین بر خلاف اساسنامهٔ فیفاست. مادهٔ ٢(الف) اساسنامهٔ فیفا به صراحت اعلام میکند که اهداف فیفا شامل ترویج فوتبال “در پرتوی ارزشهای وحدت‌بخشی، تربیتی، فرهنگی، و انسانی” است. ماده ی ٣ اساسنامه مشخصا تصریح میکند که هر گونه تبعیض “برعلیه هر کشور، هر شخص یا گروهی از مردم به علت نژاد، جنسیت، زبان، مذهب، و عقاید سیاسی یا به هر دلیل دیگری اکیدا ممنوع و مجازات آن تعلیق یا اخراج است.”

فیفا همواره برای رفع تبعیض اقدام کرده است. اعلام روزی به نام “نه به نژادپرستی” در تقویم فیفا از آن جمله است. خود جناب عالی نیز اشاره کرده اید که تحریم و مجازاتهای سخت برای رفع تبعیض ضروری است تا این عمل مغایر روح ورزش از فوتبال پاک شود.آیین‌نامهٔ انضباطی فیفا، که بیان کنندهٔ مجازاتهایی در صورت تخطی از مقررات فیفاست، در خصوص همهٔ رقابتهای ورزشی فیفا اعمال می‌شود. افزون بر آن همهٔ مجامع ورزشی و اعضای آنها، از جمله باشگاه‌های ورزشی، مقامات رسمی، بازیکنان و تماشاگران، که فیفا اجازهٔ ورودشان به مسابقات فوتبال را می‌دهد، موظف به تبعیت از این آیین‌نامهٔ انضباطی‌اند.

قوانین سوییس
فیفا تحت قوانین کشور سوییس به ثبت رسیده است. بنابراین موظف است بر طبق این قوانین هر گونه تبعیض جنسیتی را منع کند. قوانین کشور فدرال سوییس هر گونه تبعیض جنسیتی را غیرقانونی اعلام کرده است. سازمان فدرال برابری جنسیتی مسئولیت دارد هر گونه نابرابری جنسیتی را بررسی و متخلفان را تحت تعقیب قانونی قرار دهد.

قوانین بین المللی
پیمان نامه سازمان ملل متحد در خصوص رفع هر گونه تبعیض بر ضد زنان در سال ١٩٧٩در مجمع عمومی به تصویب رسید و در تاریخ های٢٣ ژانویه ١٩٨٧ و ٢٧ مارس ١٩٩٧ در سوئیس نیز امضا و تصویب گردید. این کنوانسیون هر گونه تبعیض بر ضد زنان را ممنوع اعلام می‌کند. و تبعیض را چنین تعریف میکند: “…هر گونه محرومیت از حقوق بنیادی یا ایجاد محدودیت در این حقوق بر پایهٔ جنسیت، که هدف آن یا نتیجه‌اش کاهش بهره‌مندی زنان از ورزش” باشد.

نتیجه
خط مشی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر محرومیت زنان از حضور در مسابقات فوتبال بر همهٔ جهانیان آشکار شده است. هیچ کس نباید به صرف جنسیتش از حضور در مسابقات فوتبال محروم شود. هیچ کس نباید به جرم درخواست دیدن مسابقهٔ فوتبال یا والیبال در ورزشگاه‌ها بازداشت شود یا مورد ضرب و شتم قرار گیرد. ورزش باید جلوه‌گر روح والای انسانی باشد. ما از فیفا می‌خواهیم که، بر اساس مادهٔ ٣ اساسنامهٔ خود، عضویت فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی را به حالت تعلیق درآورد یا حداقل، همانند اقدام شایستهٔ فدراسیون جهانی والیبال در سال ٢٠١۴، ایران را از میزبانی مسابقات بین المللی، که زیر نظر فیفاست، محروم کند و مانع از برگزاری هر گونه برنامهٔ ورزشی سازمان یافته از طریق فیفا در ایران شود تا حکومت ایران به این تبعیض جنسیتی بر ضد زنان خاتمه دهد.

چنانچه به سند یا مدرکی در این باره نیاز دارید، خواهشمند است از تماس با ما دریغ نفرمایید. پیشاپیش از توجه شما به این نامه سپاسگزاریم ومنتظر پاسخ جنابعالی هستیم.

با احترام،
ششم فوریه ۲۰۱۵، برابر با ۱۷ بهمن ۱۳۹۳

• نازنین افشین جم مک کی، کنشگر بین المللی حقوق بشر، رئیس سازمان “اعدام کودکان را متوقف کنید”، رئیس “بنیاد نازنین”
• دکتر دریا صفایی، کنشگر حقوق زنان
• دکتر مصطفی عرب، کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال ایران، قهرمان جام ملتهای آسیا (١٩۶٨ و ١٩٧٢)، شرکت‌کننده در المپیک ١٩۶۴ توکیو
• محمد بیاتی، بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال ایران، قهرمان جام ملتهای آسیا (١٩۶٨)، شرکت‌کننده در المپیک ١٩۶۴ توکیو

‎برسی مجدد

بیانیه: ایران در خطراست، لزوم اتحاد و عمل

شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی حاکم بر جامعه  ایران، همراه با سیاست‌های ضد ملی داخلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *