‎آخرین خبر
‎خانه / نگاه آزاد / سخنان آیت الله بجنوردی در مورد بهائیان اساس حقوقی ندارد

سخنان آیت الله بجنوردی در مورد بهائیان اساس حقوقی ندارد

 

 ایت الله بجنوردی  عضو مجمع روحانیون و از اعضای با نفوذ جبهه اصلاح طلبان اخیر در گفتگو با فارس گفته است بهائیان اصولا از حقوق شهروندی برخوردار نیستند که حق تحصیل آزاد داشته باشند. ما نظر حسین رئیسی حقوقدادن را در این رابطه جویا شدیم:

سخنان ایت الله بجنوردی به شوخی بیشترشبیه است تا به سخنان شخصی در جایگاهی که خود برای خود بیان می کند و از وی انتظار می رود. اگرچه نمی توان این مطالب را جدی گرفت، اما می تواند حکایت تاریخ حقوق  در سال های اخیر را در سخنان وی جستجو کرد. سخنان وی از سوی یک مقام و مسول بیان نمی شود، از این رو اهمیت و جایگاه بالایی نمی تواند داشته باشد.

 او خود را حقوقدان معرفی می نماید در حالیکه سخنانش در باره حقوق اقلیت های مذهبی غیر شناخته شده اساس حقوقی ندارد حتی قانون اساسی ایران چنین تعبیر نمی شود. چون عدم ذکر سایر اقلیت ها در قانون اساسی نمی تواند موجب نفی حقوق اساسی انها مانند حقوق اموزشی باشد. این سخنان با قانون اساسی ایران و البته با موضع گیری های اخیر مقامات رسمی شبهات چندانی ندارد. به نظر میرسد سخنان یک شخصیت 
 روحانی فاقد مسئولیت نیاز به نقد جدی و جدی گرفتن ندارد. این مطالب در رفتار عملی در جمهوری اسلامی همواره دیده شده و همین موارد سند نقض حقوق بشر محسوب می گردند، اما تعهدات بین المللی دولت ایران بر مبنای میثاق بین المللی حقوق مدنی وسیاسی ورأی این مطالب است. برخلاف مطالب ایشان،  این اهمیت ندارد که چه کشوری حقوق بشر را رعایت می کند و کدام کشور رعایت نمی کند. ملاک رعایت یا عدم رعایت حقوق بشر هیچ کشوری نیست. نقض حقوق سیاه پوستان در امریکا مجوز نقض حقوق بشر در سایر کشورها از جمله ایران نیست.
 منطق مبتنی بر توسعه خشونت  در سخنان ایشان جریان دارد تا منطق حقوقی، دانش اموخته حقوق به خوبی می داند سخنانش ایجاد مسئولیت می نماید اما ایشان به کلی از این اصل حقوقی غافل است. مجددا تاکید می کنم که این سخنان فاقد بنیان  و منطق  حقوق مناسب است به نحوی که با ظاهر گزارش های رسمی جمهوری اسلامی و رفتاری که با سازمان ملل در این زمینه صورت می گیرد نیز در تضاد است. 
برخلاف نظر ایشان ساختار حقوق بشر و رفتار جوامع مختلف در نقض حقوق بشر معیاری نیست که به سادگی بتوان از ان گذشت. به طور مثال امروز باور مذهبی موجب امتیاز یا سلب امتیاز یا دادن یا نفی حقوق انسانی نیست و اساس این تفکر مردود است. 

انچه امروز اهمیت دارد سنجش حقوق انسانی با معیار و استانداردهای اخلاقی و فلسفی ان است نه معیار و متر امریکا یا اسرائیل و یا جوامع اروپایی و البته معیار و میزان شخصی و یا کشوری در ان جای ندارد. در نتیجه معیارهای فلسفی و اخلاقی حقوق بشر مجوز پذیرش این سخنان را نخواهد داد. چون پذیرش این سخنان به منزله قبول برتری پیروان یک دین بر سایر أدیان است، درحالیکه این نوع تقسیم بندی سال هاست که در مباحث فلسفی و حتی اخلاقی راه ندارد. 

‎برسی مجدد

تعیین پیش شرط برای مذاکره جمهوری اسلامی ایران با اپوزیسیون برانداز

محمدتقی فاضل میبدی، استاد و پژوهشگر حوزه و دانشگاه و عضو مجمع محققین و مدرسین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *