‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / متن سخنرانی فریدون احمدی از سوی "اتحاد برای دموکراسی در ایران" در کنگره سکولار دموکرات های ایران، در شهر بوخوم آلمان

متن سخنرانی فریدون احمدی از سوی "اتحاد برای دموکراسی در ایران" در کنگره سکولار دموکرات های ایران، در شهر بوخوم آلمان

با درود به همه خانم ها و آقایان!

از طرف “اتحاد برای دموکراسی در ایران” (یو دی آی) برگزاری کنگره سکولار دموکرات های ایران را شادباش می گویم و برای کنگره شما در راه برقراری دموکراسی در ایران آرزوی موفقیت می کنم.

اتحاد برای دموکراسی در ایران با اعزام یک هیات نمایندگی به این کنگره به عنوان میهمان در این نشست حضور یافته است تا به سهم خود به امر ضرور دیالوگ گسترده در میان کنشگران سیاسی ایرانی یاری رساند و گام هایی در جهت ایجاد تفاهم و توافق هرچه گسترده تر بر سر راه گذار به دموکراسی در ایران، برسر استراتراتژی گذار برداشته شود. امید است در این دو روز طی سخنرانی ها و میزگردها از جمله میز گردی که فردا صبح با حضور دکتر شهریار آهی برگذار می شود بتوانیم در این راستا حرکت کنیم.

واقعیت این است که ما در سپهر سیاسی کشور با تنوع و گوناگونی در عرصه های مختلف مواجهیم. گونه گونی از نظر نوع نگاه به گسل های اجتماعی ازجمله در مسائل اتنیکی و در نتیجه ساختار سیاسی حکومت مطلوب در اشکال مختلف تمرکزگرا و یا غیر متمرکز و فدرالیستی، گونه گونی از نطر الگوی سازماندهی اقتصاد، تنوع از نظر نوع نگرش به حکومت و نحوه تنظیم رابطه با آن، تنوع از نظر فرهنگ، تاریخ و گذشته هر فرد و جریان سیاسی، چند گونگی از منظر نوع نگرش به عوامل و روندهای بین المللی و موارد بسیاردیگری از این دست. این تنوع و گوناگونی واقعی وناگزیر، تاکنون ایجاد اتحاد گسترده و در سطح ملی حول منشورها و برنامه های واحد را با شکست مواجه کرده است.

اما به باور ما گام اول، پذیرش این خصلت پلورالیستی و چند گانگی و چند کانونی بودن عرصه سیاست و کنشگران سیاسی و گام بعد بر اساس توافق بر سر کلی ترین و عام ترین اهداف، هماهنگی و توافق بر سر راه گذار ، یا راهبرد گذار به نظامی دموکراتیک در ایران است.

به نطر می رسد برسر هدف استقرار دموکراسی برمبنای منشور جهانی حقوق بشر، جدایی دین و ایدئولژی از حکومت و رفع هرگونه تبعیض، توافق گسترده ای موجود باشد. بر این مبنا به باور ما تفاهم و توافق برسر استراتژی گذار ، در امر برقراری یک نظام دموکراتیک در ایران اهمیت کلیدی دارد. تجربه و روندهای غم انگیز جاری در منطقه و همسایگی ما که به جای تامین اراده آزاد مردم، اسلحه و ترور و ویرانگری عریان سخن می گویند، آموزنده است.   اتحاد برای دموکراسی در ایران به عنوان تشکلی که خود را نه یک سازمان و سامانه سیاسی به معنای متعارف آن بلکه اتحادی برای پیشبرد یک پروژه سیاسی معین تعریف می کند، استراتژی انتحابات آزاد برمبنای معیارها و استانداردهای بین المللی را به عنوان راه گذار به دموکراسی در ایران انتخاب کرده و به عنوان یک پروژه معین سیاسی در پیش گرفته است.

روشن است انتخابات آزاد پیش شرط های معین و تعریف شده ای در عرف و عرصه بین المللی دارد که اجازه نمی دهد انتخاباتی که تا کنون در جمهوری اسلامی برگزار شده است، به عنوان انتخابات آزاد معرفی شود. مساله اصلی، ایجاد هماهنگی برای اعمال نیرو در راستای تجربه شده ترین و کم هزینه ترین راه گذر از یک نظام دیکتاتوری و سرکوبگر است به دموکراسی با اتکا به مبارزات خشونت پرهیز. انتخابات آزاد یک شعار بسیج گر و اساسا یک شعار سیاسی نیست. یک استراتژی و یک راهبرد برای گذار است. اینکه آیا روندهای سیاسی لزوما و قطعا در همان چارچوب و استراتژی پیش خواهند رفت، مشخص نیست. اینکه انتخابات بر سر چه نهاد و با چه نامی شکل خواهد گرفت؟ مثلا برسر مجلس موسسان و یا با نام رفراندم خواهد بود، معلوم نیست. اینکه در شرایط خنثا و بی اثر کردن و کنار گذاردن نهادهای نظارتی، اجرایی و قانون اساسی موجود، بر اثر فشار یک جنبش بزرگ سیاسی، آن انتخابات صورت می گیرد یا در شرایط فروپاشی آن، نامشخص است. آینده به این پرسش ها پاسخ خواهد داد. آن چه ضرور است توافق و تمرکز بر سر مبارزات خشونت پرهیز، پذیرش صندوق رای به عنوان داور نهایی چالش ها، اتکا به جنبش های دموکراتیک بخش های مختلف مردم، و ایجاد توافق بر سر انتخابات ازاد با معیارهای جهانی به عنوان راهبرد و استراتژی گذار به دموکراسی است. در این راستا لازم است به طور هماهنگ و گسترده برای غلبه گفتمانی آن در سپهر سیاسی ایران کوشید و در راه ایجاد سازوکارها و سازماندهی های ضرور برای پیشبرد آن تلاش کرد.

امید که در سخنرانی ها و میزگردها بتوان بیشتر در این باره گفتگو کرد.

بار دیگر برای کنگره سکولار دموکرات های ایران آرزوی موفقیت می کنم.

شاد و پیروز باشید

18 مرداد ۱٣۹٣ –  9 اوت ۲۰۱۴

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *