‎آخرین خبر
‎خانه / کنفرانس استکهلم ۲ / "خشم "نظام" علیه کنفرانس "اتحاد برای دموکراسی

"خشم "نظام" علیه کنفرانس "اتحاد برای دموکراسی

IMG_7012

برگزاری چهارمین کنفرانس “اتحاد برای دموکراسی” در پارلمان سوئد، با خشم “نظام” روبرو و از شراکت همصدایان در خارج از کشور برخوردار شد.

 

رسانه‌های “نظام” در گزارش‌هایی که از این کنفرانس‌ها داشتند، تلاش کردند که شرکت‌کنندگان در این کنفرانس را به داشتن رابطه با سرویس‌های امنیتی غربی متهم کنند. مساله‌ای که چه از سوی رسانه‌های جمهوری‌اسلامی و چه بخشی از رسانه‌های مخالف اتفاق افتاد.

 

صدا و سیمای جمهوری‌اسلامی گزارشی از این کنفرانس را در برنامه خبری بیست و سی پخش کرد. در این برنامه که ویدئوی آن را در این شماره “انتخاب آزاد” منتشر شده است، اتهامات امنیتی که توسط رسانه های دیگر “نظام” علیه کنفر انس مطرح شده است، بصورت یک گزارش تلویزیونی ارائه گردید.

 

روزنامه کیهان، در مطلبی با اشاره به برگزاری این کنفرانس نوشت که “در نشست اخير ضد انقلاب در استکهلم چهره‌هاي بد سابقه‌اي نظير شهريار آهي، رضا خادم، حسن شريعتمداري، محسن سازگارا، رمضان‌پور، فريدون احمدي، مجيد محمدي، عبدالله مهتدي (رئيس گروهک تروريستي کومله) نوري‌زاده و… حضور داشتند”.

 

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، نیز در گزارشی این کنفرانس را “حمله ضدانقلاب به شورای نگهبان” توصیف کرد و نوشت: “حمله به نهاد قانونی شورای نگهبان که با تدبیر حضرت امام تشکیل شده و از موانع اصلی بازگشت ضد انقلاب و خائنان به کشور است از نقاط مشترک شرکت کنندگان در این نشست بود حسن شریعتمداری عضو گروهک منحله خلق مسلمان و عبدالله مهتدی سرکرده گروهک تروریست کومله هر دو با اتفاق نظر با سخنرانی به شورای نگهبان حمله کردند”.

 

وب‌سایت رجانیوز، نزدیک به جبهه پایداری و آیت‌الله مصباح‌یزدی نیز در گزارشی پیرامون کنفرانس استکهلم نوشت: “تشديد اختلافات، تنها دستاورد نشست گروه هاي اپوزيسيون در استكهلم بود”.

 

تسنیم‌نیوز، که نزدیک به سپاه پاسداران است، نیز اعضای این کنفرانس را “معلوم‌الحال” نامید و ضمن انتقاد از این‌که اعضای این کنفرانس “انتخابات ایران را زیر سوال برده‌اند”، چنین نوشت: “منتقدین یو‌دی‌آی معتقدند که این گروه نفوذ چندانی ندارد، چرا که در تبعید به‌سر می‌برد و هنوز نتوانسته است توجه افراد چندانی را در داخل کشور به خود جلب کند به‌رغم آنکه پیش از این نیز دو کنفرانس دیگر برگزار کرده بود. حامیان این گروه هرچند تأیید می‌کنند که فعالیت‌های ایشان هنوز ثمر نبخشیده است، اما معتقدند که این برای اولین باری است که چهره‌های اپوزیسیون از جناح‌های مختلف زیر یک چتر گرد هم آمده‌اند؛ افرادی که پیش از این از همکاری با هم سر باز می‌زدند”.

 

وب‌سایت رویداد، نزدیک به حامیان محمدباقر قالیباف، در گزارشی، این جلسه را “کنفرانس عقب مانده های ذهنی اپوزیسیون” نامید و چنین درباره آن اظهارنظر کرد: “بیانیه نهایی استکهلم ٢ تمرکز بر راهبرد انتخابات آزاد را به‌عنوان فرایند برتر برای گذار به دموکراسی پیشنهاد می‌کند، بدون آن‌که به عملی بودن چنین فرایندی از منظر تاکتیکی اشاراتی داشته باشد. این کلید واژه اولین بار توسط هاشمی رفسنجانی طرح و مورد استقبال اپوزیسیون قرار گرفته است. در بیانیه پایانی هیچ‌گونه اشاره‌ای در مخالفت با افزایش تحریم‌ها و به‌خصوص مخالفت با حمله نظامی به کشور نشده است، که ممکن است قابل تأمل باشد”.

 

صدا و سیمای جمهوری‌اسلامی نیز گزارشی از این کنفرانس را در برنامه خبری بیست و سی پخش کرد. در این برنامه، بار دیگر به انتقاد از مطرح شدن شعار “انتخابات آزاد” پرداخته شد.

 

این برای چندمین بار است که رسانه‌های جمهوری اسلامی و برخی مسوولان دولتی به مجموعه کفرانس‌های “اتحاد برای دموکراسی” اشاره می‌کنند.

 

برخی از مسوولان وزارت کشور پیش از این، مطرح شدن واژه “انتخابات آزاد” در فضای سیاسی ایران را نتیجه فعالیت‌های “اتحاد برای دموکراسی” دانسته بودند.

 

حتی عبدالرضا داوری، مشاور وزیر و رییس مرکز مطالعات راهبردی و آموزش وزارت کشور، گفته بود که “دغدغه رهبر معظم انقلاب درباره کلید واژه انتخابات آزاد از کنفرانس پراگ که در آبان ماه سال ۹۱ برگزار شد نشات می گیرد”.

 

رهبر جمهوری‌اسلامی زمستان گذشته، و پس از مطرح شدن بحث انتخابات آزاد در فضای سیاسی ایران، به شدت از این مساله انتقاد کرده و از گروه‌های سیاسی مختلف خواسته بود که در زمین دشمن بازی نکنند.

 

همصدایان در خارج از کشور

 

هم‌زمان با رسانه‌های جمهوری‌اسلامی، برخی از رسانه‌های مخالفان نیز به انتقاد از این کنفرانس پرداختند. وب‌سایت ایران‌پرس‌نیوز – نزدیک به سازمان مجاهدین خلق – اقدام به بازنشر یادداشتی از عبدالستار دوشوکی کرد که نوشته بود: “دست اندرکاران این پروژه در ابتدای کار یعنی بلافاصله بعد از نشست مخفی و غیر علنی خود در مرکز اولاف پالمه شدیدا به مخالفان و منتقدان خود حمله کردند و مدعی شدند هدف از نشست استکهلم فقط گفتمان بین نحله های مختلف سیاسی می باشد و ایجاد “رهبری” و یا آلترناتیو سیاسی را در دستور کار خود ندارند. هدف بیان شده اولیه “بحث و گفتمان” بعدا به “فرایند گفتمان انتخابات آزاد” تبدیل شد. و اینک صحبت از “انتخابات آزاد” بمثابه ارائه طریق به آمریکا بنا به گفته آقای جواد خادم؛ و “پروژه فشار” بر استبداد و نه نفی کامل آن بنا به گفته آقای شهریار آهی می شود. علیرغم پشنهاد واضح برای تشکیل یک مرکز و یا شورا در سند راهبردی، شهریار آهی در مصاحبه دو روز پیش خود تاکید می کند که ما به دنبال تشکیل یک “مرکز” و یا “کانون” محوری نیستیم. بیانیه پایانی نشست امروز نیز تاکید بر “انتخابات آزاد” و وادار کردن نظام به عقب نشینی و واگذاری قدرت به منتخبان مردم می کند”.

 

 

‎برسی مجدد

گزارش تصویری کنفرانس استکهلم ۲

                    

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *