‎آخرین خبر
‎خانه / کنفرانس استکهلم ۲ / گاردین: اتحاد چهره های مخالف حکومت ایران

گاردین: اتحاد چهره های مخالف حکومت ایران

 

اتحاد چهره های مخالف حکومت ایران برای محکوم کردن انتخابات نمایشی ایران

 

سعید کمالی دهقان

 

چهره های مخالف حکومت ایران، با دیدگاههای  سیاسی گوناگون، مخالفت ها را کنار گذاشته و برای محکوم کردن انتخابات نمایشی 14 ژوئن، که گفته می شود رد صلاحیت برخی از کاندیداها نشان دهنده نامشروع بودن آن است، با یکدیگر متحد شدند.

 

ایرانیان تبعیدی از گروه های سیاسی متفاوت، از جمله جمهوری خواهان، چپ گراها، سلطنت طلبان مشروطه خواه و جنبش سبز، برای یک کنفرانس دو روزه در آخر هفته در شهر استکهلم، که توسط گروه «اتحاد برای پیشبرد دموکراسی ایران» (یو.دی.آی) سازمان دهی شده، گرد هم آمدند تا انتخابات آینده را مورد بررسی قرار دهند.

 

هفته گذشته، بنیادگرایان ایران صلاحیت تعداد زیادی از نامزدهای ریاست جمهوری را برای رقابت در انتخابات رد کردند و تنها 8 نامزد  را مجاز شمردند. اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور اسبق ایران و کاندیدای اول مورد حمایت مخالفان، در میان رد صلاحیت شدگان است.

 

بیانیه صادر شده در پایان کنفرانس، این انتخابات را «توهین به ایرانیان» خوانده و بیان کرد حق آنها برای انتخابات آزاد را پایمال می کند. در بیانیه  آمده است: «سیاست های داخلی و خارجی ایران، هر دو انتقادات بسیاری ایجاد کرده اند و کشور ما را در یک موقعیت کاملا بی ثبات قرار داده اند. در چنین وضعیتی، رژیم تهران در حال تدارک انتخاباتی است که هیچ نشانی از آزادی و انتخابات بیطرفانه، با توجه به تعاریف استاندارد بین المللی، ندارد».

 

اعضای یو.دی.آی، علیرغم داشتن دیدگاه های متفاوت و بعضا متضاد در مورد آینده کشور، می گویند برگزاری یک انتخابات آزاد تنها راه رهایی از بحران اقتصادی و سیاسی کنونی در ایران است.بیانیه

 

یو.دی.آی ، تاکید دارد: «سیاست خارجی ماجراجویانه رژیم، که مصالح ملی ایران را در راستای دیدگاه خودخواهانه افراد معدودی فدا کرده است، کشور را در یک انزوای بیسابقه قرار داده، موجب تحریم های کمرشکن شده و همچنین امنیت ملی را به مخاطره انداخته است.»

 

«انتخابات آزاد و بیطرفانه… واقع گرایانه ترین و کم هزینه ترین روش برای تجمع دیدگاه های مختلف و هموار کردن راه دستیابی به دموکراسی به منظور نجات کشور از ویرانی و آشوب است.»

 

شرکت کنندگان اظهار داشتند که به نمایندگی از گروه های سیاسی خود در این کنفرانس شرکت نکرده اند و تنها به عنوان افراد حقیقی آمده اند. در میان چهره های شاخص این کنفرانس مهرانگیز کار، حقوقدان، حسین علیزاده، دیپلمات سابق و محسن سازگارا، از بنیانگزاران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به دلیل مخالفت با رژیم خیانتکار شناخته شد، حضور داشتند.

 

سازگارا گفت: «ما معتقد هستیم که تنها دموکراسی – دموکراسی واقعی – می تواند ایران را نجات دهد. به همین دلیل است که روشن کردن یک چراغ در فضای دموکراسی ساختگی رژیم از اهمیت بالایی برخوردار است.»

 

منتقدان یو.دی.آی می گویند این گروه به دلیل حضور در خارج از کشور، تاثیرخیلی زیادی نداشته و با وجود برگزاری سه کنفرانس تا کنون، هنوز نتوانسته است پیروان بسیاری در داخل کشور برای خود جذب کند. حامیان نیز تصدیق می کنند که  دستاورد این گروه جلب  چهره های مخالفی است که در گذشته از همکاری با یکدیگر خودداری می کردند، و حالا در زیر یک پرچم جمع شده اند.

 

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران مخالف و کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری پیشین، تحت حبس خانگی در تهران هستند.

 

رسانه دولتی ایران در واکنش به این کنفرانس خاموش نمانده است. کیهان، روزنامه محافظه کار دولتی ایران، که مدیر آن به طور مستقیم توسط آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران منصوب شده است، گفت شعار انتخابات آزاد یو.دی.آی، تنها یک بهانه برای هموار کردن مداخله نظامی در ایران است.

 

کلوپ روزنامه نگاران جوان، وابسته به تلویزیون دولتی ایران، یو.دی.آی را یک گروه تروریستی با دیدگاه های ضد ایرانی و ضد اسلامی خواند.

 

کنفرانس استکهلم در ساختمان پارلمان سوئد و با دعوت حزب دموکرات سوئد برگزار شد. فردریک مالم، از اعضای پارلمان سوئد، در طی سخنرانی خود در این گردهمایی، پیش بینی کرد که این انتخابات تغییری در ایران ایجاد نمی کند. وی گفت: «متاسفانه ما نمی توانیم از طریق صندوق های رای، شاهد هیچ گونه تغییری در ایران باشیم. این انتخابات، آزاد و بیطرفانه نیست. رژیم به لزوم احترام به استانداردهای بین المللی اعتقادی ندارد.»

 

منبع: گاردین – 28 مه 2013

‎برسی مجدد

گزارش تصویری کنفرانس استکهلم ۲

                    

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *