‎آخرین خبر
‎خانه / اسناد / بیانیه پایانی کنفرانس استکهلم ۲: انتخابات آزاد؛ راه مقابله با جنگ و بحران

بیانیه پایانی کنفرانس استکهلم ۲: انتخابات آزاد؛ راه مقابله با جنگ و بحران

کمیته برگزاری چهارمین نشست اتحاد برای دموکراسی که در دو روز 25 و 26 ماه می 2013 (4 و 5 خرداد 1392) در محل پارلمان سوئد در شهر استکهلم برگزار شد، بیانیه پایانی این نشست را منتشر کرد. متن این بیانیه به شرح زیر است:

 

هموطنان عزیز!

 

 کنفرانس “اتحاد برای دموکراسی در ایران” در شرایطی به پایان می رسد  که  سیاست های جمهوری اسلامی در عرصه داخلی و جهانی، کشور را در همه زمینه ها در بحران فروبرده و میهن ما را در معرض خطرات جدی قرار داده است. دراین شرایط نظام سیاسی حاکم در تدارک  برگزاری انتخاباتی است که هیچ مشابهتی با انتخابات آزاد و منصفانه براساس معیارهای جهانی ندارد. این “انتخابات” توهین به حق انتخاب مردم ایران است.

 

سیاست خارجی ماجراجویانه ای که دیدگاه  بنیادگرایانه و منافع گروهی اندک را  جانشین اصل دفاع از منافع ملی ایران در منطقه و جهان کرده، کشور را در انزوای بی سابقه ای فروبرده و  تحریم های کمرشکنی  را بر مردم تحمیل کرده و امنیت ملی را  به خطر انداخته است.

 

بحران اقتصادی،  بحران  کارآیی، بحران مشروعیت و ناهمخوانی ساختار سیاسی موجود با نیازهای زمانه،  در کنار  بحران های هویتی  و فرهنگی،  اساس و شیرازه جامعه را به مخاطره افکنده است.

 

هموطنان!

 

“اتحاد برای دموکراسی در ایران” براین باور است که راه اساسی برون رفت از این وضعیت، اتکا به راهبرد انتخابات آزاد و منصفانه برای نفی ولایت فقیه و گذر ازاین نظام استبدادی است. تمرکز بر راهبرد انتخابات آزاد و منصفانه واتحاد برای پیشبرد آن فرایندی است که ما  برای  گذار به دموکراسی پیشنهاد می کنیم. انتخابات آزاد و منصفانه براساس بیانیه کنفرانس بین المجالس سال 1994، واقع بینانه ترین و کم هزینه ترین راهبردی است که می تواند دیدگاههای  گوناگون را گرد هم آورده  و زمینه لازم را برای استقرار دموکراسی و رهاندن کشور از ویرانی  و نابسامانی فراهم سازد.

 

سیر حوادث در میهنمان نشان داده که تحول دموکراتیک از درون نظام امکان پذیر نیست. ازاین رو “اتحاد برای دموکراسی در ایران” از تمامی روشنفکران، کنشگران و نیروهای سیاسی دعوت می کند تا فرای موارد اختلاف، با استفاده از اهرم های مدنی پیرامون پروژه انتخابات آزاد با یکدیگر همکاری نمایند تا نظام را وادار به عقب نشینی وترک صحنه سیاسی کنند.

 

“اتحاد برای دموکراسی در ایران”

خرداد ماه 1392

ماه می 2013

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *