‎آخرین خبر
‎خانه / نگاه آزاد / کیانوش سنجری : به راه‌کارهای دیگری بیاندیشیم

کیانوش سنجری : به راه‌کارهای دیگری بیاندیشیم

3رد صلاحیت افرادی که بخشی از جمهوری اسلامی هستند نشان داد که به حدی به بن‌بست رسیده‌ایم که به راهکارهای دیگری بیاندیشیم. به نظر من حضور هاشمی می‌توانست ضرر بزرگی برای مخالفان جمهوری اسلامی و دموکراسی‌خواهان باشد چرا که هاشمی می‌توانست چهره جمهوری اسلامی را نزد جهانیان بهبود بخشد، همان چهره‌ای که بعد از سال 88 تخریب شد و واقعیت آن کشور را به همگان نشان داد.

 

من اعتقاد ندارم که هاشمی می‌توانست بحران‌های حکومت را بهبود بخشد و مهم‌ترین بحران هم بحران هسته‌ای است. فکر نمی‌کنم او با حضور خود می‌توانست چرخشی در این بحران عظیم که غرب با ایران دارد ایجاد کند بلکه شاید می‌توانست با کمک گرفتن از دوستانی که در غرب دارد، چهره جمهوری اسلامی را بهبود بخشد. حضور فردی دموکراتیک باعث می‌شود که بحران‌هایی که ایران با آن مواجه است برطرف شود. چندی پیش نظرسنجی جالبی در بی‌بی‌سی انجام شد که طبق آن ایران به عنوان کشوری که جهانیان از آن می‌ترسند رتبه اول را به دست آورد و آلمان هم در رتبه اول به عنوان کشوری که جهانیان ترسی از او ندارند معرفی شد. سوال این‌جاست که آیا امکان توافق با غرب بر مساله هسته‌ای مشکل‌تر خواهد شد؟ آقای خامنه‌ای نشان داده که قصد دارد سعید جلیلی را به عنوان نماینده خود معرفی کند. نمی دانم که آیا در ایران اصلاح‌طلبان از آقای عارف یا آقای روحانی حمایت خواهند کرد یا نه. این مساله که چقدر این افراد پایگاه اجتماعی دارند و این سوال که آیا جنبشی برای حمایت از آنان به وجود خواهد آمد یا خیر مطرح است.

 

با وجود دلسردی که بر جامعه حاکم است فکر می‌کنم سعید جلیلی مطرح خواهد شد و در نتیجه بحران سوریه، احتمال جنگ، مشکلات اقتصادی شدیدتر می‌شود. چهره ایران بیش از پیش همانی خواهد شد که امروز هست و حضور احمد‌ی‌نژاد هم به آن دامن زد. فکر می‌کنم مخالفان جمهوری اسلامی در داخل ایران دو پاره خواهند شد. جمهوری اسلامی خوش‌بخت است که برخی از نیروهای مخالف نظام در خارج از کشور حتی با ترور شدنشان باز هم معتقدند که باید با صلح و گفتگو اقدام کرد؛ همان‌طور که در داخل کشور هم مخالفان برای خامنه‌ای نگرانی ایجاد نکرده‌اند.

‎برسی مجدد

تعیین پیش شرط برای مذاکره جمهوری اسلامی ایران با اپوزیسیون برانداز

محمدتقی فاضل میبدی، استاد و پژوهشگر حوزه و دانشگاه و عضو مجمع محققین و مدرسین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *