‎آخرین خبر
‎خانه / نگاه آزاد / احمد رافت : هدف، رسیدن به دموکراسی است

احمد رافت : هدف، رسیدن به دموکراسی است

IMG_6665هدف همه ما و بسیاری از ایرانیان، رسیدن به دموکراسی است. اما قدم اول راه گذر از مرحله کنونی به مرحله‌ای است که شاید بتوان به دموکراسی رسید. انتخابات آزاد لزوما به معنای رسیدن به دموکراسی نیست. خیلی جاها، انتخابات آزاد در جهت مخالف دموکراسی بود. اما این قدمی است برای رسیدن به دموکراسی. اگر این قدم را برنداریم، نمی‌توانیم به دموکراسی برسیم.
خیلی از افرادی که حزب یا سازمان سیاسی دارند، از نهادی مثل اتحاد برای دموکراسی واهمه دارند. چون تصور می‌کنند نقش آن‌ها را کم‌رنگ می‌کند. اتفاقا احزاب باید علاوه بر فعالیت‌های حزبی خود برای آینده ایران، بحث انتخابات آزاد را نیز دنبال کنند. چون ما امیدواریم برای انتخابات آزاد مردم به برنامه احزاب و گروه‌ها رای دهند، یعنی بر پایه منطق و فکر کردن. بنابراین کار احزاب این است که خودشان را تقویت کنند، برنامه‌های‌شان را شکل دهند و وقتی شرایط انتخابات آزاد مهیا شد، می توانیم بگوییم چند مرد حلاج است.
مشکلی که ما در این سی سال داشته ایم برای هر نوع اتحاد همین بوده است. زیرا هیچ وقت انتخابات آزاد در ایران نداشته‌ایم، در نتیجه وزن و رای احزاب در جامعه مشخص نیست. دردیگر نقاط دنیا، احزاب و گروه‌هایی هستند که روی برخی مسایل توافق می‌کردند، روی نقاط مشترک، برنامه‌های سیاسی ائتلاف و عمل می کنند، اما این هم در ایران وجود ندارد.

 

تنها راهی که می توانیم همسویی داشته باشیم، بر پایه مسایلی است که همه ما به آن‌ اعتقاد داریم. امروز تقریبا همه احزاب و گروه‌های سیاسی می‌گویند که به انتخابات آزاد معتقدند: جناح‌هایی از اصلاح‌طلبان تا سازمان‌های رادیکال مخالف. این تنها شعاری است که همه را جذب و جلب می‌کند. اتحاد برای دموکراسی می‌تواند مکان و محملی باشد برای مطرح و کار کردن روی این ایده. در کنار این مساله، هر حزب و گروه و سازمانی، کارهای تشکیلاتی خود را هم انجام می‌دهد. در سال‌های گذشته جلسات و کنفرانس‌های مختلفی برگزار شده و بسیاری از آن‌ها خواسته‌اند که مدل‌های دیگر کشورها را برای ایران هم استفاده کنند. اتفاقی که البته رخ نداد. ما تنها می‌توانیم بر سر یک مساله با هم به توافق برسیم و آن‌هم برگزاری انتخابات آزاد است. مشکلی نیست که آقای خامنه‌ای با حزب جمهوری‌ اسلامی یا هر شخص و گروهی با برنامه حضور دین در سیاست وارد عرصه شود. مهم این است که توافق کنیم رای و نظر مردم مشخص کننده همه چیز است. هرکس که قوانین بازی را قبول کند، می‌تواند وارد این بازی شود. بنابراین مساله انتخابات آزاد، می‌تواند دربرگیرنده همه باشد، زیرا که هیچ‌کس حداقل در حرف مخالف آن نیست.

‎برسی مجدد

تعیین پیش شرط برای مذاکره جمهوری اسلامی ایران با اپوزیسیون برانداز

محمدتقی فاضل میبدی، استاد و پژوهشگر حوزه و دانشگاه و عضو مجمع محققین و مدرسین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *