‎آخرین خبر
‎خانه / نگاه آزاد / فریدون آحمدی : مساله ما دموکراسی است

فریدون آحمدی : مساله ما دموکراسی است

IMG_6641صحبت از چند کانونه بودن صحنه سیاسی ایران و بررسی موانع همگرایی اپوزیسیون ایران است تا آن را شناخته و بر آن بحث شود که بتوانیم طی یک فرآیند بر آن غلبه کنیم. اولین گام پذیرش این واقعیت است که ما یک کانون واحد نمی توانیم ایجاد کنیم و باید برنامه را بر مبنای چند کانونه بودن آن و ایجاد هماهنگی بین کانون های مختلف پی بگیریم. این کانون های مختلف چیست؟ و کجا شکل گرفته؟ در مورد رابطه با نوع تنظیم رابطه با حکومت مطرح است که نیروها را به اصلاح طلب، تحول طلب یا سرنگون طلب تقسیم کرده‌ایم. در پرتو تحولات کنونی به نظرم با یک صحنه سیاسی جدیدی مواجه خواهیم شد که تفاوت زیادی با آن چه قبل از این فرآیند و انتخابات جاری، وجود داشت، دارد.
نه این که اصلاح طلب یا تحول طلب نداشته باشیم، بلکه با دوری و نزدیکی های جدیدی مواجه خواهیم بود؛ با توجه به این اکه اصلاح‌طلب به مثابه یک گفتمان و راه زنده اجتماعی تضعیف شده و بعد از این هم می شوند؛ به سه نیرو تقسیم خواهند شد. بخشی از آنها خانه نشین خواهند شد و خواهند گفت ما در هر صورت به نیروی مخالف نظام نخواهیم پیوست. بخش دیگر مثل همیشه به دنبال برقراری ارتباط از طریق افراد دیگر چه بسا نزدیک به خامنه‌ای خواهند گشت، ولی نیروی سومی را شاهد خواهیم بود که به آن‌هایی که خواهان گذر از این نظام هستند، خواهند پیوست. ما باید با آغوشی باز و با برنامه‌هایی که داریم راه را برای حضور آنان میان خودمان باز کنیم تا دامنه گسترش نیروها را پی بگیریم. باید توضیح دهیم که ما در پی ایجاد اتحاد واحد گسترده نیروها نیستیم بلکه در تلاشیم که نیروهای مختلف بر سر گذار متحد شوند.

برخی نمی‌پذیرند که مساله ما دموکراسی است. افراد می توانند مواضعشان را در چارچوب تشکل ها و احزاب پی بگیرند و این نافی اتحاد ما نیست. باید بتوانیم بین خواسته های شخصی با اهداف اتحادمان هماهنگی ایجاد کنیم. باید اطمینان را به وجود بیاوریم که موضوع اتحاد بین مثلا مشروطه خواه و جمهوری خواه نیست بلکه مساله بر سر راه گذار است. اینجا شکاف نسبت به نوع ارائه برنامه است. ما نباید وارد این گونه انشقاق‌ها شویم. این کار احزاب و تشکل هایی است که اهداف معینی دارند. از جمله راه حل مساله اتنیکی ایران که هر کدام از ما مواضعی داریم اما در اتحاد برای دموکراسی باید کمک کنیم تا به یک توافقی قبل از این که در جامعه هیجان به جای شعور بنشیند برسیم تا جامعه را به سلامت از این پیچ گذار بگذرانیم. باید به توافق برسیم تا در عرصه های دیگر هم بتوانیم با هم بسازیم نه آن که خود ما بگوییم ما فدرالیسمیم یا تمرکزگراییم بلکه کمک کنیم توافق‌های جدی بین نظرات مختلف ایجاد شود.

‎برسی مجدد

تعیین پیش شرط برای مذاکره جمهوری اسلامی ایران با اپوزیسیون برانداز

محمدتقی فاضل میبدی، استاد و پژوهشگر حوزه و دانشگاه و عضو مجمع محققین و مدرسین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *