‎آخرین خبر
‎خانه / نگاه آزاد / شهریار آهی : بستر انتخابات باید عوض شود

شهریار آهی : بستر انتخابات باید عوض شود

IMG_6623کانون‌های اپوزیسیون ایران مختلف است؛ یکی عقیده به اصلاحات دارد و دیگری به براندازی معتقد است. این چندگانگی هراس‌هایی بوجود می‌آورد که اگر وارد یک کار مشترک شویم، یکی فکر می‌کند اگر اصلاح‌طلب پیروز شود، هنوز دین و ستیز با جهان را در حکومت خواهیم داشت، اصلاح‌طلب فکر می‌کند اگر پیروز شویم ممکن است سلطنت طلب یا امپریالیسم بر سر کار آید.
برخی هم اهداف خوبی دارند اما اهدافی که برای حزب مناسب است آن هم در شرایطی که پایه دموکراسی وجود داشته باشد در نتیجه در شرایط ثبات می‌توان به آن اهداف رسید. بعضی هم اختلافات شخصی دارند؛ ما مشکل ارتباطات داریم. ارتباط بین این کانون‌های اپوزیسیون. این که این کانون‌ها از سر خلوص راجع‌ به اختلاف نظرها صحبت می‌کنند یا تنها بین خودشان علیه دیگری صحبت می‌کنند و در بحث با دیگران برای خود پوئن می‌گیرند. اینجاست که مساله هندسه اپوزیسیون مطرح می‌شود، هندسه اپوزیسیون یا همان چیزی که در تصور اپوزیسیون در مورد ساختار ممکن است. آیا مجموعه ای از دایره‌ها با دوائر متحد المرکز وجود دارد؟ این که منشوری نوشته شود؟ درها باز است؟ اگر اینگونه بیاندیشیم به محض ساختن دوایر متحدالمرکز، سر مرکز دعوا می‌شود و به جای انسجام، اختلافات بیشتر می‌شود بنابراین باید مهارت تحویل کاری چند کانونه را پیدا کنیم.

در پایان بحث دوره قبل، مطرح شد که آیا رسیدن به دموکراسی بعد از جمهوری اسلامی آسان است یا خیر؟ پاسخ این است که رسیدن به دموکراسی همانقدر میسر است که مهارت تحویل کاری چند کانونه پیدا میشود. در فرانسه انقلاب می‌شود و 170 سال نشستی برگزار نشد و لوئی شانزدهم یک شبه خوا‌ب‌نما می‌شود و به سلطه می‌رسند چرا که مهارتش را نداشتند. بنابراین مهم‌ترین کار این است که بستر انتخابات را عوض کنیم و تعامل و بده بستان و مهارت انجام این کار را بین کانون های کار ایجاد کنیم. شاید امروز در شرایطی هستیم که ممکن است ورق برگردد و آخرین امتیازات اصلاح‌طلبان که فکر می کنند تحول درون رژیم بدون فشار امکان پذیر است، مایوس شده و همه به این نتیجه برسند که بدون فشار به جایی نمی رسیم. ایجاد یک فشار دموکراتیک باید مساله ما باشد. اصلاح‌طلب هم باید به این نتیجه برسد. آنچه ما می‌توانیم بر آن توافق کنیم، انتخابات آزاد است.

‎برسی مجدد

صادق زیباکلام، ادعا و تکذیب ادعا

عبدالستار دوشوکی جناب آقای دکتر زیبا کلام   مطلب منتسب به جنابعالی را در مصاحبه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *