‎آخرین خبر
‎خانه / نگاه آزاد / دایره تنگ خودی‌ها

دایره تنگ خودی‌ها

a3تعریفی که من از معیارهای انتخابات آزاد و منصفانه دارم همان چیزی است که در اعلامیه جهانی حقوق بشر و اعلامیه اتحادیه بین المجالس آمده است.

در ماده 21 اعلامیه جهانی حقوق بشر آمده است:” هرکس حق دارد که در اداره عمومی کشور خود ، خواه مستقیما و خواه با وساطت نمایندگانی که آزادانه انتخاب شده باشند ، شرکت جوید. هر شخصی حق دسترسی برابر به خدمات عمومی در کشور خویش را دارد. اراده مردم می بایست اساس حاکمیت دولت باشد؛ چنین اراده ای می بایست در انتخاباتی حقیقی و ادواری اعمال گردد که مطابق حق رأی عمومی باشد که حقی جهانی و برابر برای همه است. رأی گیری از افراد می بایست به صورت مخفی یا به طریقه ای مشابه برگزار شود که آزادی رأی را تأمین کند.”
اعلامیه اتحادیه بین المجالس تصویب شده در اجلاس یکصد و پنجاه و چهارم شورای اتحادیه بین المجالس در پاریس در سال 1994 که ایران یکی از امضا کنندگان آن است نیز آشکارا بر داشتن حقوق مساوی شهروندان برای انتخاب کردن و انتخاب شدن تاکید کرده است.
در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اما اولا زنان و پیروان ادیان دیگر به جز شیعیان ازحق انتخاب شدن بعنوان رییس جمهور محروم شده اند.
ثانیا شورای نگهبان با نظارت استصوابی خود امکان انتخاب شدن را تنها به دایره ای ازخودیها که روزبروز تنگترنیز می شود محدود کرده است.
استفاده از امکانات دولتی برای تبلیغ یک کاندیدای خاص، دخالت نیروهای نظامی در روند برگزاری انتخابات، مهندسی انتخابات و تقلب در آرای مردم هم درانتخابات ایران وجود دارد.
با توجه به اعلامیه جهانی حقوق بشر واتحادیه بین المجالس و شیوه برگزاری انتخابات در ایران می توان گفت که انتخابات در ایران آزاد و منصفانه نیست. یعنی تا زمانی که گروهی از شهروندان به خاطرجنسیت ، دین و دیدگاه سیاسی خود از دایره انتخابات کنار گذاشته می شوند ودرعین حال اطمینانی به درستی آرای اعلام شده هم وجود نداشته باشد ، نمی توان گفت که انتخاباتی آزاد در ایران وجود دارد.
به اعتقاد من تنها اعضای گروه‌هایی که رسما خشونت ، تبعیض نژادی و دینی را ترویج می کنند ویا درمحاکم قضایی مستقل به جرایمی سنگین محکوم شده باشند حق انتخاب شدن ندارند ویا شرایطی عمومی مثل داشتن حداقل سن و تابعیت کشور برای نامزدان انتخابات که درهرکشور دموکراتیکی وجود دارد را احراز نکرده باشند.

‎برسی مجدد

تعیین پیش شرط برای مذاکره جمهوری اسلامی ایران با اپوزیسیون برانداز

محمدتقی فاضل میبدی، استاد و پژوهشگر حوزه و دانشگاه و عضو مجمع محققین و مدرسین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *